Bojite li se krađe identiteta ili smatrate da svatko treba stajati iza svojih postupaka i riječi u online svijetu? Čak 81% ispitanika vjeruje u zaštitu privatnosti na internetu te svoje pravo ime koristi uvijek ili ponekad, pokazuju rezultati ankete koju je MojPosao.net proveo u kolovozu na 376 ispitanika.
Stojim iza svega što kažem, nemam tajni, ne sramim se..., tvrdi 37% ispitanika koji uvijek koriste svoje pravo ime. Jedan ističe kako je "privatnost zaštićena Ustavom ne samo RH nego i drugih zemalja, a svaka zloupotreba kažnjivo djelo koje mora biti sankcionirano", dok manji dio tvrdi kako im Internet služi samo u poslovne svrhe stoga "pseudonimi ne bi imali smisla".
Najviše ispitanika, njih 44%, svoje pravo ime koristi ponekad. Najčešće to čine na Facebooku i ostalim društvenim mrežama. Manji broj to čini samo u nužnim slučajevima, u e-mail adresama, kod internetske trgovine, na LinkedInu i Twitteru te na portalu MojPosao.
Da otvoreno korištenje interneta pod pravim imenom i prezimenom može ugroziti nečiji poslovni ugled pokazuje nedavno istraživanje portala MojPosao i magazin posvećen internetskom poslovanju i marketingu Netokracija. Prema istraživanju polovica poslodavaca (49%) priznala je kako prilikom odabira novih zaposlenika radi provjeru njihove online aktivnosti, a najčešće to čine na LinkedInu (80%), Facebooku (66%) i Twitteru (11%).
Ipak, tek dio ispitanika maksimalno štiti svoju privatnost: 19% anketiranih nikad ne odaje pravo ime i prezime. "Izbjegavam stranice koje zahtijevaju logiranje", objašnjava jedan, dok drugi dodaje - "moja je privatnost samo moja". Većina ovih ispitanika ne vidi smisao upotrebe pravog imena i prezimena na internetu.