ACI je u prvih 8 mjeseci ostvario sveukupni prihod u iznosu od 122 milijuna kuna što čini povećanje prihoda po toj osnovi od 6% u odnosu na proteklu godinu.
Po osnovi godišnjeg veza do 31. 08. realiziran je sveukupni prihod u iznosu od 55,4 milijuna kuna te je zabilježeno povećanje financijskih prihoda od 10%. Na godišnjem vezu u marinama ACI sistema registrirano je 3.664 plovila, što je u odnosu na proteklu godinu 2% manje plovila. Smanjenje broja plovila na godišnjem vezu rezultat je promjene strukture plovila na godišnjem vezu. Naime, obnovom ugovora vlasnici plovila u većini slučajeva dovedu na vez novo plovilo veće dužine koje fizički zauzima i veći prostor od planiranog. Na taj način se kapacitet marina smanjuje, no u financijskom smislu se registrira povećanje prihoda. U tranzitu je do 31.08. u marinama ACI sistema ostvaren 5% veći prihod odnosno ostvareno je 38,7 milijuna kuna prihoda unatoč planiranom smanjenju tranzita od 10%. ACI je u protekle tri godine realizirao ulaganja u sveukupnom iznosu iznad 120 milijuna kuna svojih sredstava bez dodatnog kreditnog zaduživanja.
Obnovljeni su dotrajali pontoni u skoro svim marinama gdje je to bilo potrebno, obnovljen je veliki broj sanitarija, preuređene su recepcije marina i provedeno je uređenje okoliša u većini marina. Postavljene su i digitalne rampe na ulazima marina kako bi se putem kartica kontrolirao ulaz u marine. U odnosu na proteklu godinu bilježi se sve veći broj plovila koja pripadaju kategoriji mega jahti, tj. plovila dužine veće od 25m. Tijekom ovogodišnje sezone u ACI marine uplovilo je samo putem jedne agencije 118 mega jahti dužine od 23m do 67m.
Na godišnjem vezu registrirano je najviše plovila pod hrvatskom zastavom (30% plovila) zatim slijede plovila pod njemačkom zastavom (19%) te austrijskom zastavom (17% plovila) i talijanskom zastavom (7% plovila). Važno je napomenuti da se pod hrvatskom zastavom u navedenih 30% plovila nalaze i sva plovila koja se bave charter aktivnošću.
Najbolje rezultate u kategoriji godišnjeg veza ostvarile su ACI marine Skradin (povećanje od 55%) te Vrboska (38% povećanja godišnjeg veza) u kojima su realizirana ulaganja u obnovu pontona i proširenje kapaciteta te Korčula s 22%-tnim povećanjem plovila na godišnjem vezu. Važno je napomenuti da su i sve ostale marine (osim Pule gdje su vršeni radovi na izmjeni pontona) ostvarile povećanje plovila na godišnjem vezu od 5 do 20 %.