Anoreksija kao životni stil: Hrvatske tinejdžerice se izgladnjuju

Piše: CroModa.com/Vecernji.hr
Objavljeno 15.05.2009.

1

Ilustracija (Foto: Thesun.co.uk)

Prema dobivenim podacima, blogeri na stranicama pro-ana uglavnom su žene, najčešće 17-godišnjakinje koje svoje blogove pišu pod šiframa te se sve nazivaju 'anama'

Ilustracija (Foto: Thesun.co.uk)

Jooooj... Ljuta sam na sebe, ali ono full!!! Cijeli sam dan bila na jednoj naranči i 300 grama blitve, a kad me navečer uhvatila glad, pojela sam četiri jabuke. Umjesto 120 kalorija unijela sam u sebe 320!! Užas!! Tako sam ljuta zbog svakog nepotrebnog zalogaja!...

“Idealan životni stil”

Ovo je samo jedna u nizu šokantnih poruka objavljenih na internetskim stranicama pro-ana na kojima se najčešće djevojke potiču na stroge dijete i na kojima anoreksija nije bolest već životni stil kojemu se teži, piše vecernji.hr. Posebno zabrinjava što je takvih stranica, tvrdi Allessandra Pokrajac-Bulian s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, sve više na internetu. Ona je sa svojim kolegama prva u Hrvatskoj analizirala sadržaj hrvatskih pro-ana i drugih web-stranica koje teže promicanju, podržavanju i raspravljanju o anoreksiji.

Prema dobivenim podacima, blogeri na stranicama pro-ana uglavnom su žene, najčešće 17-godišnjakinje koje svoje blogove pišu pod šiframa te se sve nazivaju “anama”, što uključuje neku vrstu sestrinstva. Prema podacima o visini i težini koje su objavile na svojim blogovima, u prosjeku su visoke oko 168 centimetara, a teške oko 58 kilograma, što je gotovo deset kilograma više nego što žele. Jedna drugu izvještavaju o svakoj promjeni težine, bilo da je gube ili dobivaju, potiču jedna drugu na intenzivno vježbanje, čak i na povraćanje, a to je tema razgovora u čak 11 posto slučajeva.

U dvije trećine analiziranih blogova ima i slika. Blogeri ih zovu “motivacijske sličice” jer su na njima najčešće prikazane anoreksične djevojke koje su uzor svake “ane”, objašnjava A. P. Bulian u istraživanju. Ipak, koliko god su te stranice pro-ana šokantne i zabrinjavajuće, Hrvoje Rendulić, tajnik udruge Nada, koja pomaže oboljelima od poremećaja u prehrani, tvrdi da one nisu opasne za “normalne” djevojke i mladiće jer ih ionako posjećuju osobe s poremećajima u prehrani.

I psihijatrica Vesna Vidović vjeruje da smo nemoćni pred internetom, ali da roditelje svakako treba upozoriti čemu internet sve može služiti. Jer danas svi znaju za opasne videoigrice, ali pro-ana i slične stranice još su, kaže, opasnije.

– Mene ni najmanje ne začuđuju pro-ana blogovi na internetu zato što se pacijentice u načelu osjećaju nesigurne i ugrožene. U sukobu su s okolinom koja ne podržava njihovo ponašanje pa traže potporu – napominje V. Vidović koja je razgovarajući s oboljelima od anoreksije shvatila da je u anoreksičnih osoba ideja o mršavljenju postala ideologija ili religija. A sljedbenika joj na žalost ne nedostaje.

Jedu pa povraćaju

U udrugu Nada žene i muškarci s poremećajima prehrane javljaju se svakodnevno. Međutim, u prilog skoru rješenju problema ne idu ni podaci istraživanja o navikama hranjenja, nezadovoljstvu tijelom i provođenju dijete kod hrvatskih srednjoškolaca na kojemu je također radila profesorica Allessandre Pokrajac-Bulian. Prema tom istraživanju, dijetu provodi čak 40 posto djevojaka i 14 posto mladića jer žele poboljšati izgled.

Ukupno se 5,1 posto srednjoškolki prejeda uz osjećaj gubitka kontrole, a njih 1,3 posto ima potrebu za povraćanjem nakon jela. Zanimljivo je i da su najnezadovoljnije svojom težinom djevojke četvrtih razreda. Većina ih želi izgubiti tri i pol kilograma “viška”.

Poveznica: Anoreksija, Izgladnjivanje, Gubitak kilograma, Hrvoje Rendulić, Udruga Nada




Povezano