Belupo: Novi preparati za liječenje osteoporoze Aledox i Bonna

Piše: CroModa.com
Objavljeno 11.08.2008.

0

Belupo

Belupo

Belupo: Novi preparati za liječenje osteoporoze Aledox i Bonna. Belupo je u sklopu 4. hrvatskog kongresa fizikalne medicine i rehabilitacije 20. lipnja u Varaždinskim Toplicama, liječnicima predstavio naša dva nova lijeka za liječenje osteoporoze Aledox i Bonna iz DNA skupine preparata. Skupu je prisustvovalo nekoliko stotina liječnika reumatologa i fizijatara iz cijele Hrvatske.

• Osteoporoza zahvaća 8 - 10 % populacije, od čega više od 90% žena i samo 7% muškaraca

• 40 - 50% žena u menopauzi doživjet će neki osteoporotični prijelom
• 20 - 25% žena i 8% muškaraca starijih od 50 godina ima kralježnični osteoporotični prijelom
• 50% starijih osoba nakon prijeloma kuka ima trajne funkcijske smetnje
• 10 - 15% osoba s prijelomom kuka zbog osteoporoze treba dugotrajnu kućnu njegu, a 10 - 20% osoba s prijelomom kuka umire u prvoj godini nakon prijeloma
• Belupo, prateći i svjetske trendove kao i zahtjeve našeg tržišta, ulazi upravo i u nišu liječenja osteoporoze s iznimno kvalitetnim lijekovima koji svojom nižom cijenom zadovoljavaju i cjelokupni zdravstveni

Belupo je u sklopu 4. hrvatskog kongresa fizikalne medicine i rehabilitacije 20. lipnja u Varaždinskim Toplicama,  liječnicima predstavio naša dva nova lijeka za liječenje osteoporoze Aledox i Bonna iz DNA skupine preparata. Skupu je prisustvovalo nekoliko stotina liječnika reumatologa i fizijatara iz cijele Hrvatske. Glavne teme skupa bile su: „Evaluacija funkcionalnog statusa lokomotornog sustava“, „Rehabilitacija kod ozljeda i artroplastika zglobova“ i „Dokaz učinkovitosti pojedinih postupaka fizikalne i rehabilitacijske medicine“.
Glavni razlog održavanja takvih kongresa leži u činjenici kako danas nema točnih podataka o stvarnom učinku postupaka fizikalne medicine, što dakako predstavlja problem njihove opravdanosti. Kako bi poboljšali sliku stvarnog stanja, liječnici fizijatri trebali bi na jedan multidisciplinarnom pristupu, permanentno raditi na novim medicinskim istraživanjima i objavljivanjem njihovih rezultata. Sve navedeno može se postići jedino razmjenom stručno medicinskih iskustava među liječnicima fizijatrima, rečeno je na kongresu.
Prije početka Belupovih sponzoriranih predavanja skup je pozdravila Anita Dašić, dr. med., voditeljica DNA skupine lijekova, i Hrvoje Kolarić, član Uprave naše kompanije, koji je naglasio da su liječnici svojim odazivom proizvođačima lijekova dali još jedan poticaj da svi zajedno moramo i dalje prepoznavati potrebe naših pacijenata. Belupo svoje tržište permanentno obogaćuje novim suvremenim lijekovima, želeći pacijentima svakodnevni život učiniti što kvalitetnijim. Launch Aledoxa i Bonne  naša dva nova preparata u sasvim novoj niši – liječenju osteoporoze - za nas je od velika značenja. Kazuju nam to i brojke jer u Hrvatskoj je  osteoporoza dijagnosticirana kod čak 250 000 pacijenata. Belupo, prateći i svjetske trendove kao i zahtjeve našeg tržišta, ulazi upravo i u tu nišu liječenja osteoporoze s iznimno kvalitetnim lijekovima koji svojom nižom cijenom zadovoljavaju i cjelokupni zdravstveni sustav čiji smo i mi dio, zaključio je Hrvoje Kolarić.  Belupo se u svojstvu glavnog sponzora liječnicima predstavio predavanjem dr. med Ðurđe Babić-Naglić: Mehanizam djelovanja bisfosfonata te predavanjem dr. med. Zoje Gnjidić: Aledox i Bonna - novi izbor u liječenju osteoporoze i dr. med. Vladimira Trkulja: Regulatorni standard za evaluaciju generičkih lijekova - osvrt na bisfosfonate.


Prema riječima prim. mr. sc. Zoje Gnjidić, dr. med., spec. fizijatar – reumatolog s Poliklinike za reumatske bolesti, fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ''Dr. Drago Čop'', Zagreb, osteoporoza je bolest koja predstavlja vrlo značajan javnozdravstveni problem u razvijenim zemljama svijeta gdje pogađa 8 -10 % populacije, a od ukupnog broja samo mali dio se liječi (samo 10 - 20 %). Svaka treća žena i svaki deveti muškarac tijekom života biva izložen riziku od nastanka osteoporotičnog prijeloma vrata bedrene kosti. Dvije trećine žena u dobi od 80 godina ima osteoporozu. Prema statističkim podacima procjenjuje se da u Hrvatskoj ima 700.000 žena starijih od 50 godina i 320.000 starijih od 65 godina. Statističari su izračunali da se očekuje 400.000 žena sa smanjenom gustoćom kosti – osteopenijom i 250.000 žena sa osteoporozom. Čak sedam posto muškaraca bijele rase starijih od 50 godina ima osteoporozu. Prijelom kuka najteža je posljedica osteoporoze s mogućim smrtnim ishodom (10 - 24 %). Tijekom šest mjeseci nakon prijeloma kuka, svaki šesti bolesnik umire zbog komplikacija, dok se manje od trećine bolesnika vraća uobičajenom životu, a četvrtina treba dugotrajnu kućnu njegu.

Osteoporoza je kronična, sistemska progresivna bolest koštanog sustava karakterizirana smanjenom gustoćom kosti i promjenama mikroarhitekture, što uzrokuje povećanu lomljivost kosti i sklonost prijelomima na minimalnu trauma. Osteoporozu dijelimo na primarnu (postmenopauzalna i senilna) te sekundarnu, koju nalazimo kod kroničnih bolesti, zbog promjene lijekova ili kao posljedicu promjene života. Osteopenija ili preklinička osteoporoza označuje smanjenje koštane mase bez kliničkih simptoma. Ljudsko tijelo ima 220 kostiju (odrasli ih imaju 206, a novorođenče čak 300) i 230 zglobova, koji omogućuju pokretljivost i čvrst spoj između kostiju. Tijekom djetinjstva i puberteta te adolescencije nastupa razdoblje brzog rasta i razvoja koštanog tkiva, a studije pokazuju kako je upravo to razdoblje kad se postiže vršna koštana masa pa je stoga neophodan izbor hrane bogat kalcijem i vitaminom D. Naravno, uz  zdravu i pravilnu prehranu važnu ulogu ima i zdrav način života, tjelesna aktivnost te adekvatan san. Negativni učinci koji utječu na nastanak osteoporoze konzumiranje je fast food prehrane nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje, nedovoljno uzimanje D vitamina (hranom, voće, povrće, mlijeko i mliječni proizvodi, žitarice, krumpir), iscrpljujuće dijete te konzumacija alkohola. Već nakon 35. godine slijedi blago, a nakon 50. godine i intenzivno smanjenje koštane mase (0,25 - 0,5 % godišnje do menopauze). Nastupom menopauze dolazi do manjka estrogena u organizmu, a time i pojačane pregradnje kosti.
Uz promjenu stila življenja, u liječenju osteoporoze koristi se više skupina lijekova, od danas i dva nova Belupova lijeka iz DNA skupine preparata  Aledox i Bonna.“





Povezano