Chelsea Wolfe. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Donosimo foto izvještaje s dva apsolutno najbolja koncertna iskustva netom završenog mjeseca – nastup bendova Chelsea Wolfe u Ljubljani i Kyoto Jazz Massive u Zagrebu
Gotovo da ne prođe mjesec, a da ljubljanska Kino Šiška ne ponudi lokalnoj, ali i regionalnoj publici neku zanimljivu glazbenu poslasticu kakvu nemamo prilike vidjeti na redovnoj bazi. S druge strane, ono što često nedostaje zagrebačkim koncertima jest „kompletan paket“ - čak i kad se neko vanserijsko gostovanje ostvari, ostali elementi nerijetko pate. To je ponajprije posljedica kvalitete spomenute Kino Šiške, koja u infrastrukturnom smislu teško da ima konkurenciju među domaćim dvoranama.
Kyoto Jazz Massive u Petom Kupeu. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Ipak, nedavno održani koncert crossover jazz pionira
Kyoto Jazz Massive u Petom Kupeu, prostoru poznatom po raznovrsnim klupskim večerima, pokazao se kao pun pogodak i događaj kalibra kakvog u Zagrebu rijetko imamo priliku vidjeti. Bez obzira na to koju kategoriju ocjenjujemo - od same glazbe i izvedbe do kvalitete zvuka i općeg „štimunga“ - koncert je ispunio sva očekivanja.
Chelsea Wolfe. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Chelsea Wolfe. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Chelsea Wolfe široj se publici predstavila početkom prošlog desetljeća, brzo ostavljajući trag svojim vještim spajanjem ozbiljnih tema s melodičnom ljepotom te se učvrstila kao pionirka alternativne glazbe. Njezin album iz 2013., Pain Is Beauty, smatra se prekretnicom u njenom stvaralaštvu, jer je na njemu predstavila profinjeniji i ekspanzivniji zvuk te proširila svoju glazbenu paletu elektronskim elementima.
Chelsea Wolfe. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Taj je razvoj nastavila i kasnijim izdanjima, koja su joj donijela pohvale za intenzitet i emocionalnu dubinu njene glazbe, kao i plodnu suradnju s izvođačima poput Convergea, Troya Van Leeuwena iz Queens of the Stone Age, Emme Ruth Rundle, Deafheavena, Myrkura i mnogih drugih. Shodno navedenom, ljubljanski koncert nadmašio je očekivanja i najvećih kritika te ljestvicu žanrovskom smislu postavio zaista visoko.
Kyoto Jazz Massive u Petom Kupeu. Foto: Srečko Zajec, CroModa
S druge strane, japanski pioniri crossover jazza objavili su 1994. prvi kompilacijski CD pod nazivom "Kyoto Jazz Massive“, a 2000. i prvi singl "Eclipse“ pod okriljem poznate etikete Compost. Svjetsko priznanje doživio je njihov prvi album „Spirit of the Sun“ iz 2002. godine. Od 2004. godine kao Kyoto Jazz Massive Live Set nastupaju diljem Europe i Azije.
Kyoto Jazz Massive u Petom Kupeu. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Uz svoje skladbe, KJM stalno izbacuju nove remikseve, što im je priskrbilo reputaciju vrlo traženih producenata. Kao DJ-i redovito sviraju ne samo u Japanu nego i diljem svijeta, posebno u Britaniji, Njemačkoj, Italiji, Francuskoj i SAD-u. Još pamtimo njihove nastupe u 2000-ima u sklopu kultnog programa Kontrapunkt.
Kyoto Jazz Massive u Petom Kupeu. Foto: Srečko Zajec, CroModa
Danas u 2024. Kyoto Jazz Massive zvuče svježije nego ikada, a zagrebački nastup ususret otvaranju Adventa lupio je pečat kakav će niz božićnih partija i koncerata teško nadmašiti.