Petak: Schengenfest, Slovenija
Dakle, obala rijeke Kupe svakako čini privlačno okruženje za posjetitelje, a magla koja je noću obavijala festivalski perimetar dodatno davala na atmosferi dok su elektronski beatovi odzvanjali duboko u noć. Bilo je to uistinu svakojake publike, od rokera, hipstera, elektroničara, ali i onih koji spadaju u rubriku "poznati i slavni". Tu svakako treba spomenuti i hrvatsku manekenku Kristinu Šalinović koja se zabavljala u vrlo opuštenom izdanju.Što se tiče onog glavnog (glazbe), domaćini Laibach podosta su modifcirali setlistu u odnosu na proljetni koncert održan u Zagrebu i bazirali svoje komade na best of odabiru. Upravo se takav potez pokazao vrlo uspješnim jer je show dobio na puno većoj dinamičnosti i energičnosti pa je samim time ostvario razinu više. Laibach uvijek svakom malograđaninu pokaže gdje mu je mjesto, odalami mu solidnu pljusku po licu, a tako je bilo i ovaj puta - izveden je već isprobani koncept koji (gotovo) nikad ne može razočarati. Napomenimo da ih uskoro možemo opet vidjeti i na Špancirfestu u Varaždinu.
Vrhunac prvog dana uslijedio je nakon Slovenaca, a označilo ga je gostovanje egzotičnog tria iz Južnoafričke Republike, uvrnutog Die Antwoorda. Ova rap-rave i što li sve već ne grupa u zadnje vrijeme niže uspjeh za uspjehom, tako da su od 2008. godine i osnivanja do danas već ostarili iznimno zavidnu karijeru. Miksanjem različitih domicilnih afričkih elemenata u moderne glazbene obrasce dobiven je pomalo nastran i bolestan izričaj koji na pozornici u najmanju ruku dijeluje iznimno atraktivno. Takvu kombinaciju također treba gledati kroz prizmu političkog, religijskog i kulturnog okruženja iz kojeg bend dolazi (sjetimo se samo sjajnog filma District 9) pa se teško mogu oteti dojmu da bi ovaj tercet bio tako zanimljiv da nije potekao iz zemlje s juga Afrike.
Subota: See Rock, Austrija
Austrijanci u drugu ruku nisu nudili elektronske beatove, već distorzirane gitare i bubnjarske blast beatove - prvi dan rock'n'roll, a drugi dan metal klasike. Ove godine festival se počeo koncepcijski jasnije razvijati te ostvario blago veću posjetu što je u konačnici jedina stvar koja omogućuje brojanje europskih novčanica i opravdava postojanje događaja s ekonomske strane. Glavna prednost ovog mitinga je lokacija (identična kao i Urban Art Forms), odnosno sjajna prometna povezanost i pitomo okruženje (jezero, šuma) u sklopu festivalskog područja. Relativno dobro žanrovski pokriven, drugi "metalni" dan istaknuo je nekoliko naj nastupa - u dnevnoj šihti mračni i hladni Dimmu Borgir, a noćnoj Slayer i Twisted Sister.Tehnički odličan i moćan Dimmu Borgir svakako zaslužuje naklon, ali isključivo u ambijentu noćnog festivala ili zatvorene dvorane. Našminkani momci iz Norveške na užarenom austrijskom suncu izgledali su kao cirkusanti pa se i sama bit glazbe koju u takvom okruženju izvode gotovo u potpunosti izgubi. Kako god okrenuli, radi se o majstorima koji su se našli u krivo vrijeme na pravom mjestu, no zov novca je uvijek jači, tako da im to nećemo toliko uzeti k srcu. Ocjena 4/5.
Preskakanjem njemačkih simfoničnih redikula Blind Guardian dolazimo odmah do Twisted Sistera. Sastav koji je osamdesetih godina prošlog stoljeća oplodio na vagone djevojaka pokazao je da nakon svih tih silnih godina ispunjenih alkoholom, drogom i seksom i dalje producira spektakularne koncerte. Hit do hita, bilo je jasno vidljivo od kud mnogi glazbenici vuku inspiraciju tako da su se svi oni koji su pohodili Graz u to vruće veče mogli osjećati kao da su prisustvovali lekciji iz povijesti glazbe. Najavivši pred kraj svojeg nastupa američki Slayer, teško je bilo oteti se dojmu da špica večeri dolazi svom kraju. Iako Tom Araya i momci u zadnje vrijeme iskaču kao svojedobno Jaca iz paštete, Slayeri su bend koji još uvijek beskompromisno gazi sve pred sobom i nudi visoku kvalitetu za uložen novac. Ipak, poprilično šablonizirani koncerti ovih Amerikanaca mogu vrlo lako dosaditi uslijed prekomjerne konzumacije, ma koliko god oni bili vrsni majstori ceremonije.