Razbijanje bubrežnog kamenca dubokim tonovima

Piše: Srečko Zajec, Graz, Zagreb
Objavljeno 10.07.2014.

0

Urban Art Forms festival | Foto: Volume.at

Urban Art Forms festival | Foto: Volume.at

Različite glazbene novotarije koje primjerice spajaju ultra nabrijani dubstep s turbo brzim repanjem čine iznimno zanimljiv odabir za sve one sklone pravim avanturama

Samo sat i pol vožnje od Hrvatske dovoljno je da se čovjek suoči sa surovom stvarnošću - napuštajući zemlju balkansku, lako je vidljivo zašto Austrija predvodi onu prvu skupinu najnaprednijih zemalja Europske unije. Upravo tih 150 kilometara dijeli Hrvatsku od događaja koji za domaće pojmove djeluju kao put na Mars, točnije Urban Art Forms u Grazu, jedan od mnogobrojnih koji hrani ekonomski potkovanu i nezasitnu austrijsku publiku.

Svaka čast domaćo-inozemnim festivalima poput Hideouta, no posve je jasno da bilo kakav događaj sličnog tipa namjenjenog isključivo Hrvatima ovdje ne bi imao niti minimalnu prođu. Iako je autor teksta već pisao o ovom spektaklu (npr. Justice show 2012.), nije loše ponoviti gradivo još jednom.

O čemu se dakle radi?
Festival koji kombinira različite elektronske pravce glazbe, a prije svega one moderne i aktualne (valjda od tud dolazi ona stigmata urban art?) uspješno sakuplja na tisuće austrijskih poklonika novog zvuka za koji u Hrvatskoj apsolutno ne postoji nikakvo relevantno tržište. Dapače, moglo bi se možda na jedvite jade nabrojati 200-300 iole upućenijih poznavatelja nekih suvremenijih tokova u Lijepoj našoj. Naravno, pri tome Zrće stil pederbal glazbe ovdje definitivno ne igra nikakvu ulogu, iako je na dotičnom festivalu također u jednom manjem obimu zastupljen. Glavnu okosnicu festivala drže različiti EDM, drum'n'bass, dubstep i ini izvođači koji izimiksani u jednu suvislu cjelinu posjetitelju nude savršen omjer po pitanju uloženog i dobivenog.

Mladež voli dobar provod, glazbu, a ponekad i narkotike

Foto: Volume.at

Foto: Volume.at

Festival je pozicioniran u predgrađu Graza, odnosno uz jezero Schwarzlsee, što i ne čudi, jer bi ovolika količina dubokih tonova u blizini nekog naselja zasigurno izazvala masovne demonstracije šireg puka. Svake godine (poslovično početkom srpnja) događaj nudi pregršt izvođača na poprilično dugačkoj listi od kojih treba svakako izdvojiti najveća imena ove godine - Fatboy Slim, Chase & Status, Stave Aoki, Knife Party, I Am Legion, Nero, Fedde Le Grand, itd. Različite glazbene novotarije koje primjerice spajaju ultra nabrijani dubstep s turbo brzim repanjem čine iznimno zanimljiv odabir za sve one sklone istinitim avanturama, a što je samo pokazatelj koliko austrijska publika hvata korak sa svjetskim muzičkim trendovima. Osim tonova koji rastavljaju stanice ljudskog tijela na proste faktore, nije zgoreg napomenuti da se količine konzumiranih opijata na festivalskom prostoru ne bi posramio ni Woodstock 1969. Plave sirene hitne pomoći bile su vidljive gotovo svakih petnaestak minuta, no kako se ovdje radi o standardno savršenoj germanskoj organizaciji, takve stvari su predviđene i ukalkulirane u trošak organizacije daleko prije nego što je festival uopće počeo.

Nama realno i dalje ostaje zabava uz Jelenu Rozgu i Lidiju Bačić, a ako niste posve izgubljeni slučaj i pali vas sve gore opisano (ne nužno i droge), sličnu briju nudi i Frequency festival (St. Pölten, 13.-16.08.), ali uz više rock i metal orijentirani lineup.

Što reći, nego - vidimo se!


VIŠE O TEMAMAUrban Art Forms Festivalglazbeni festivali




Povezano