Pretpostavku kako zbog obaveza često zanemarujemo zdravu prehranu na radnome mjestu potvrdili su odgovori već na prvo pitanje u istraživanju.
Više od polovice ispitanika (62%) još se uvijek nije riješilo kilograma koje su nagomilali od kada su počeli raditi. Dodatnih 13% ispitanika nakupljene je kilograme u međuvremenu izgubilo, dok je 13% ispitanika smršavilo od kada su počeli raditi.
Svega 10% ispitanika izjavilo je kako im se težina nije promijenila od kada su se zaposlili.
Ispitanici koji su se udebljali, u prosjeku su dobili 7,7 kilograma. Među zaposlenicima koji se bore s prekomjernom težinom više je muškaraca (64%) nego žena (61%). Također, muškarci se u prosjeku debljaju više nego žene - prosječno 10,6 kilograma u odnosu na 7,7 kilograma, i čini se kako ih to manje brine.
Od ispitanika koji su se udebljali gotovo je podjednako onih koji tek namjeravaju krenuti u borbu s kilogramima (43%) i onih koji su već počeli tesati svoju liniju (41%). Svega 8% ispitanika ne opterećuje se nakupljenim kilogramima.
Najčešći uzrok nakupljenih kilograma je cjelodnevno sjedenje, tvrdi 66% ispitanika. Njih najveći broj (61%) radni dan provede sjedeći više od šest sati. Od 4 do 6 sati u prosjeku sjedi 17% ispitanika, njih 11% od 2 do 4 sata, a 12% ispod 2 sata.
Nakon sjedenja drugi uzrok debljanju je stres, smatra 59% ispitanika. Nešto više od polovice ispitanika (52%) kao uzrok navodi preskakanje obroka, a 42% brzu hranu. Nedostatak sna, glavni je uzrok debljanja za 38% ispitanika.
Ne ohrabruje činjenica da za vrijeme radnog vremena najviše ispitanika (45%) jede pecivo ili sendvič. Tek 29% njih naručuje topli obrok, dok ih četvrtina (25%) jede voće. Svega 16% ispitanika za vrijeme radnog vremena jede obrok spremljen kod kuće.
U održavanju poželjne težine sigurno ne pomažu niti grickalice koje tijekom radnog vremena konzumira gotovo tri četvrtine ispitanika (73%).
Uz neurednu dnevnu prehranu na poslu, dodatni izazov zaposlenima su proslave rođendana kolega koje 68% ispitanika slavi uz kolače, grickalice i slično. Doduše, takva okupljanja događaju se rjeđe od jednom mjesečno (kod 53% ispitanika) ili jednom mjesečno (kod 32% ispitanika). Češće od toga u iskušenju je 15% ispitanika - 'čašćenje' prigodom rođendana imaju više puta mjesečno.
Dobra je vijest da dio tvrtki u Hrvatskoj brine o zdravlju svojih zaposlenika i potiče njihovu rekreaciju. Tako 12% ispitanika ima plaćenu (5%) ili barem subvencioniranu (7%) članarinu u teretani ili nekom drugom sportskom objektu.
S druge strane, 87% ispitanika nema mogućnost bavljenja fizičkom aktivnošću na račun tvrtke u kojoj rade stoga se sa nakupljenim kilogramima trebaju hrabro suočiti sami.