Želeći ukazati na problem masovne proizvodnje i posljedice poput potrošnje energije i zagađenja okoliša, te tako osvjestiti društvo i promijeniti njihovu percepciju prema odjeći i kulturi odijevanja, Damir Bedalov i Mladen Donadini su osmislili koncept Eko dizajna.
Iz artističkog modnog dućana Prostor, koji se nalazi u Mesničkoj ulici u Zagrebu, stižu dobre vijesti. Eko dizajn se predstavlja kolekcijom Imitation of life, možete pogledati novu kolekciju Madame Demodea, te Transformu dizajnerice Maje Hrastinski i izložbu Dvolična Jelene Bando.
Eko dizajn – Reakcija na masovnu proizvodnju odjeće
Eko dizajn je modna struja koja se rodila 2008. godine kao reakcija na trenutno stanje tekstilne industrije i masovne proizvodnje odjeće. Danas se konzumira 1/3 više odjeće nego prije 4 godine, a prodaja odjeće se povećala za 60 posto u posljednjih deset godina. Cijena odjeće znatno je pala, a shopping centri su preplavljeni modnim brendovima koji se prodaju isključivo na osnovi niske cijene, a ne na osnovi trajnosti i kvalitete. Jeftina moda postala je profitabilna i popularna.
Želeći ukazati na problem masovne proizvodnje i posljedice poput potrošnje energije i zagađenja okoliša, te tako osvjestiti društvo i promijeniti njihovu percepciju prema odjeći i kulturi odijevanja, Damir Bedalov i Mladen Donadini su osmislili koncept Eko dizajna.
Koncept ove modne struje zasniva se na kupovini već postojećih odjevnih predmeta ili modnih dodataka proizvedenih masovnom proizvodnjom, redizajniranju istih i njihovom ponovnom plasmanu na tržište. Tako je nastala kolekcija 'Imitation of life' kojom su transformirali svakodnevne, uobičajene odjevne predmete i modne dodatke u ekskluzivne modele. Više o svemu možete saznati na njihovoj web prezentaciji koja se nalazi na adresi www.eko-dizajn.com.
Maja Hrastinski: 'Transforma'
Jelena Bando: 'Dvolična'
Izložbu Dvolična, autorice Jelene Bando, možete pogledati do kraja mjeseca travnja. Jelena Bando je rođena u Zagrebu 1988. godine. 2006. završava 18. Gimnaziju, te iste godine upisuje zagrebačku Akademiju likovnih umjetnosti. Trenutačno je 3. godina na Nastavničkom odsjeku.
Ljudsko lice, s karakterističnim crtama, udubinama i porama, koje čitamo kao znakove na osobnoj karti, mape individue, čest je motiv umjetnosti koji stvaraocima predstavlja velik izazov. Izazov koji se obično sastojao u hvatanju onog najljudskijeg, najprepoznatljivijeg i najindividualnijeg na modelu. Pristupivši tom izazovu, francuski umjetnik Jean Fautrier ponudio je drugačije rješenje od preciznog bilježenja crta lica, mapiranja tog područja individualnosti. Slikajući nakon drugog svjetskog rata glave talaca (gestapovih zarobljenika), Fautrier pristupa dekonstrukciji, odnosno destrukciji ljudskog lica koje se gubi u reljefnim nanosima boje sugerirajući torture kojima je svjedočio u ratu.
Nastavak na fascinaciju ljudskim licem i dekonstruirajući odnos prema njemu nudi nam Jelena Bando na svojoj izložbi Dvolična. Na slikama različitih formata Jelena zadržava prepoznatljive obrise ljudskog lica, ali crtežom intervenirajući u njih čini ih naprosto nekonkretnim i općim licima čiji je jedini znak individualnosti i razlikovno obilježje intenzitet crteža, improvizacija u liniji i koloristične intervencije. Njezina lica nisu nacrtana radi reprezentacije (neke osobe ili nekog stanja) već naprosto iz ljubavi prema liniji, prema licu kao jednom nositelju individualnih poteza i jedinstvenih kombinacija.
Poveznice: Prostor, Eko dizajn, Maja Hrastinski, Jelena Bando, Madame Demode