Fizička aktivnost kao obrana protiv stresa

Piše: Alma Bulbulušić
Objavljeno 31.01.2008.

5

Fizička aktivnost

Nakon što je način života pošao u nekom nepovratnom smijeru, prema stresu, prekomjernoj težini, nezadovoljstvu izgledom... pojavio se i odgovor na takvo nešto. Odavno je poznato da se psihičke premorenosti najbolje riješiti fizičkom aktivnošću.

Fizička aktivnost

Nakon što je način života pošao u nekom nepovratnom smijeru, prema stresu, prekomjernoj težini, nezadovoljstvu izgledom... pojavio se i odgovor na takvo nešto.

Odavno je poznato da se psihičke premorenosti najbolje riješiti fizičkom aktivnošću. Neki od načina su bavljenje sportom, redovan odlazak u fitness centre, vježbanje u grupi na satovima aerobika, šetnja... Svako treba naći svoj način jer su nam mogućnosti i ciljevi različiti.

Oni koji žele imati veću mišičnu masu najčešće biraju teretane i vježbe sa utezima, za razliku od onih koji imaju problema sa prekomjernom težinom. Takvi biraju vježbe koje im odgovaraju za skidanje potkožnih masnih naslaga. Još uvijek vrijedi neko nepisano pravilo da je teretana za muškarce, a aerobik za žene. To je sasvim pogrešno mišljenje. Izbor vrste fizičkih aktivnosti je individualan i ovisi od ciljeva. Nije točno da u teretanu idu oni koji žele povećati mišićnu masu, pravilnim odabirom vježbi tu se može i smršati.

Iako se preporučuje bavljenje sportom dva puta tjedno, posljednja istraživanja pokazuju da je bolje šest puta tjedno vježbati. Naime, češćim vježbanjem organizam lakše stvara navike na određene aktivnosti, pa je fizička spremnost veća.  Za one koji tek počinju vježbati važi pravilo da treba ići polako i vremenom povećavati količinu vježbi.

Osim estetskog, ne treba zanemariti ni zdravstveni utjecaj vježbanja. Fizička aktivnost ne djeluje samo na na mišiće nego i na kosti. To usporava pojavu osteoporoze. Vježbanje pozitno utječe na srčanožilni i dišni sustav, te time preventivno sprečava pojavu mnogih bolesti današnjice. 

Za povoljne rezultate su prije svega potrebni pravilno planirani programi vježbanja, adekvatna prehrana, stručna pomoč i naravno, vlastiti trud koji ništa ne može nadomjestiti.

Prvi rezultati vježbanja na tijelu se mogu uočiti nakon tri do četiri mjeseca, ali je psihološki učinak mnogo brži. Već nakon prvih sedam dana vježbanja se osoba osjeća zadovoljnije i odmornije.

Što se tiče dodataka prehrani koje uzimaju sportaši, dobro je znati da nisu namijenjeni samo njima. Vitaminske i proteinske doze su potreba današnjice, ali nisu zamjena za hranu. Uzimaju se kao međuobrok. Takvi dodatci prehrani u velikoj mjeri mogu pomoći pri postizanju rezultata kod vježbanja. U svakom slučaju su kao međuobrok bolji od fast fooda.

Jaka volja, ispravan stav, propisna ishrana (sa malim proteinskim dodacima), fizička aktivnost  i strpljenje moraju dovesti do cilja.

{mosgoogle center} 






Povezano