Zbog nastavka pada profitabilnosti, što su temeljnim problemom sektora označili i iz HUH-a, razmišlja se o restrukturiranju davanja sektora državi, javlja Hrvatska turistička zajednica
Te i druge ocjene ove te procjene za iduću godinu o hrvatskom hotelskom sektoru iz analize i ankete Instituta za turizam i Hrvatske udruge hotelijera (HUH) iznio je danas Neven Ivandić, istraživač Instituta, na Hrvatskom hotelijerskom forumu u sklopu Dana hrvatskog turizma 2009.
Naglasio je da su rezultati poslovanja hotelijera u osam mjeseci ove godine s padom hotelske prodaje od 1 posto i smanjenjem poslovnih troškova za 3 posto gotovo slični lanjskim, Ivandić je kazao da je tome najviše pridonijela fleksibilnost menadžmenta koji su pronašli načina da zaštite prihode, pa i uz akcijske cijene.
Zbog nastavka pada profitabilnosti, što su temeljnim problemom sektora označili i iz HUH-a, Ivandić je upozorio na potrebu većeg razmišljanja o restrukturiranju davanja sektora državi, kao i na fokusiranje poduzeća na podizanje interne efikasnosti poslovanja. Izvrsnim drži što su upravo to za iduću godinu najavili iz većine hotelskih tvrtki, kao i da će više pažnje obratiti da akcijske i slične cijene, smanjenje troškova materijala i zapošljavanja ne naruši postignutu kvalitetu.
Predstavnik malih i obiteljskih hotela Zoran Katić, vlasnik malog hotela Vicko iz Starigrada Paklenice, kazao je pak da su mali hotelijeri u ovoj godini najviše pomogli sami sebi svojom kreativnošću i većim radom, što je preporučio i „velikima“. Složivši se sa svim rečenim predsjednik Uprave Riviera Poreč Veljko Ostojić naglasio je potrebu donošenja strategije razvoja, smanjenja PDV-a i drugih davanja za bolje rezultate hotelijera.
Kazavši da su poslovni rezultati hotelijera ove godine ipak nešto bolji nego su sami hotelijeri najavljivali u prvom dijelu godine ministar turizma Damir Bajs ih je upozorio da Hrvatska ne može biti zadovoljna dok njihov udjel u ukupnom smještaju iznosi tek nešto više od 10 posto. Trebaju nove investicije, nove kvalitetne kapacitete, a država je tu da svojim mjerama, koje će biti u granici mogućnosti, hotelijerima pomogne da se to i ostvari.
Upozorivši hotelijere na poštivanje kolektivnih i drugih sporazuma oko plaća i drugih socijalnih prava predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske Eduard Andrić zaprijetio im je u suprotnom gotovo sigurnim štrajkom i to pred Uskrs iduće godine. Ove je godine bilo manje sezonaca, zaposleni u turizmu nisu tražili ni povećanje plaća, čak ni kod poduzeća koja su poslovala s dobiti, ali s obzirom da za republičkim i plaćama u gospodarstvu i dalje zaostaju za oko 16 posto Andrić to drži neodrživim pitajući se tko će raditi u turizmu. Prozvao je i državu zbog nebrige oko 16 neprivatiziranih poduzeća, od kojih se traži smanjenje plaća i druge restrikcije, što će, ako se situacija ne promijeni, prijaviti međunarodnoj organizaciji rada i drugim međunarodnim institucijama.