Iris van Herpen predstavila kreaciju napravljenju uz pomoć 3D tiska

Piše: CroModa, Zagreb, Pariz
Objavljeno 02.07.2013.

0

Iris van Herpen na Paris Fashion Weeku

Nizozemska dizajnerica Iris van Herpen predstavila je jučer poslijepodne novu modnu kreaciju na Tjednu visoke mode u Parizu napravljenu uz pomoć 3D ispisa belgijske tvrtke Materialise

Iris van Herpen na Paris Fashion Weeku

Kreacija je stvorena primjenom najsuvremenije tehnologije koja je potaknula malu revoluciju u svijetu mode i dizajna na isti način kao što je revolucionalizirala medicinu. Materialise je začetnik aditivne proizvodnje softvera i rješenja, poznatijoj kao 3D tisak, a multinacionalna tvrtka proizašla je iz sveučilišnog projekta zahvaljujući financijskoj potpori Europske unije.

"Po prvi put smo surađivali s Iris van Herpen i proizveli hibridnu kreaciju s jedinstvenom prozirnom konstrukcijom uz pomoć Mammoth Stereolithography. Zahvaljujući 3D tisku haljine su bez šavova i napravljene po mjeri. Uzbudljivo je raditi s Iris van Herpen i oživljavati njezine složene geometrijske dizajne. 3D tisak omogućava izradu složenih oblika, brzo i u jednom komadu, što ne može niti jedna druga tehnika u proizvodnji odjeće", izjavio je Sven Hermans, voditelj klijenata za Materialise.
 

Kako je nastala kreacija

Dizajn je prvo napravljen na računalu u suradnji s Isaieom Blochom, belgijskim arhitektom i umjetnikom računalne grafike (computer graphics – CG) prije no što je prilagođen za 3D tisak s Materialise softverom. Zatim su na računalu ispravljene greške te su kreacije poslane u tisak. Na koncu Mammoth Stereolithography, kao tehnika u aditivnoj proizvodnji koja stvara predmete sloj po sloj, oživjela je dizajn. UV laseri skeniraju kreaciju u tekućoj smoli koja se stvrdne na svaki dodir lasera i 3D predmet postupno je završen.

3D tisak postao je važna tehnologija u izradi prototipova jer učinkovito izrađuje modele novo-stvorenih proizvoda zahvaljujući povratnim informacijama koje dobivaju razvojni inženjeri i dizajneri još dok je proizvod u razvojnoj fazi. Tehnologija je također nedavno korištena u La Fenice Opera House u Veneciji za produkciju opere Madame Butterfly suvremenog japanskog umjetnika Marikoa Morija. Joris Debo, kreativni direktor iz tvrtke Materialise radio je sa studijom Mariko Mori u izradi rješenja s 3D tiskom za krila glavne junakinje u predstavi.

"Materialise je izvrstan primjer inovativnosti u Europskoj uniji koji je iskoristio tehnologiju prvotno razvijenu za pomoć kirurzima u obnovi ljudskih tijela te je primijenio na druge sektore u kojima je ključan dizajn", komentirao je Michael Jennings, glasnogovornik Europske Komisije za istraživanje, inovacije i znanost. "Kreativne industrije i one vezane uz kulturu koje koriste prednosti te tehnologije čine 3,3 posto europske ekonomije i zapošljavaju 6,7 milijuna ljudi. Sada imamo uspješan proces proizvodnje razvijen u Europi, za podršku jedne od naših ključnih izvoznih industrija".


VIŠE O TEMAMAIris van HerpenSven HermansMaterialiseIsaie BlochMammoth StereolithographyMichael JenningsHaute Couture Paris Fasion Week