Ilustracija | Foto: Avon
Tamnije boje uspješnije naglašavaju duge nokte, dok svijetle boje produžuju one kraće
Od ranih dvadestih godina prošlog stoljeća brojne su hollywoodske dive poput
Grete Garbo ili
Jean Harlow tvrdile kako su upravo njega i ukrašavanje noktiju bitan dio ženskog stila. No, jesmo li se ikada zapitali kako je došlo do laka za nokte kakvog danas poznajemo?
Ukrašavanje noktiju datira još iz doba tri tisuće godina prije Krista kada su u drevnoj Kini svoje nokte uz žene lakirali i muškarci. Ti su se lakovi radili od raznih mješavina bjelanjaka, želatine i voska u koje su se dodavale latice cvijeća kako bi se postigla željena boja i nijansa. U starom su se Egiptu nokti ukrašavali khanom, a njihova crvenkasta boja bila je ujedno i obilježje društvene klase. Tako su Nefertiti i Kleopatra birale upravo jako crvenu boju noktiju.
Kako je nastao lak za nokte
Lak za nokte kakav danas poznajemo nastao je 20-ih godina prošlog stoljeća. Francuska vizažistica
Michelle Renard došla je do ideje kako bi nova metoda za farbanje automobila mogla biti pogodna i za bojanje noktiju. 1932. godine upravo je takav sličan lak pušten u prodaju.
Danas više nema pravila kad je boja noktiju u pitanju, no mnogi i dalje drže do toga da ona bude u skladu s bojom odjeće koju nosimo. Ono na što treba obratiti pažnju prilikom izbora boje laka za nokte je i boja naše puti, pa tako uz svjetliju boju odgovaraju i svjetlije nijanse.
Također, valja napomenuti kako tamnije boje uspješnije naglašavaju duge nokte, dok svijetle boje produžuju one kraće.