Perinović je rekao kako je simbol starog autohtonog Zadranina bicikl pa je dolično da tribinu organizira društvo biciklista. Prema Perinoviću, Zadrani su svi koji vole ovaj grad, a autohtoni Zadrani su oni koji su tu rođeni i tu žive cijelu godinu.
Biciklisti su tribinu organizirali zgroženi neznanjem koje su Zadrani pokazali u jednoj anketi koju je radila lokalna TV postaja. Navodno su neki od ispitanih izjavili kako je Zadar star oko 700 godina.
Prvi službeni popis stanovništva je iz 1527. i prema njemu Zadar je imao oko 24 tisuće stanovnika. Ta brojka se radi ratova i bolesti u 17. stoljeću srozala na oko 2.800 stanovnika. Ipak, treba imati na umu da su se popisivali samo stanovnici unutar gradskih zidina.
Situacija se poboljšava u 18. stoljeću kada preko Vicka Zmajevića dolaze prvi valovi naseljavanja Arbanasa. Krajem 19. st.broj stanovnika nezaustavljivo raste da bi se drastičan pad dogodio tijekom i nakon drugog svjetskog rata. Godine 1948. Zadar je imao 13.954 stanovnika.
Prema nekim izvješćima Zadar je neposredno nakon ulaska partizana u grad bio prazan, ali prema iskazima očevidaca koji su sudjelovali na tribini grad je bio razrušen, a ne prazan. Stanovnici su se sklonili izvan grada na Mocirama i u Murvici, ali su se brzo vratili.
Najveći rast grad je doživio između 1961. i 1971., no drastičan pad se dogodio početkom devedesetih radi Domovinskog rata.
Nakon izlaganja o povijesnim demografskim kretanjima razvila se rasprava, ali nije bila na tragu zadane teme. Tako se raspravljalo o imenima nekih dijelova grada.
Višnjik je suvremeni naziv dijela grada koji je oduvijek nosio ime Plovanija. Isto tako, Borik je naziv koji je nametnut kako bi se uklonilo navodno fašističko ime Puntamika.
Po tom pitanju postignut je konsenzus među prisutnima, a netko je dodao kako bi se Poluotok zapravo trebao nazivati Grad, kako se danas nepravilno označava gradska uprava.
Zaključak tribine je da je udio autohtonih stanovnika u Zadru oko polovina ukupnog broja.
Poveznice: Zadar, Tomislav Ivčić, Višnjik, Puntamika, Zadrani