Tijekom trudnoće u organizmu se događaju brojne promjene, što se odražava i na kosi. Otprilike od drugog tromjesečja visoka razina hormona počinje utjecati na ciklus rasta kose i vijek trajanja vlasi se produljuje, zbog čega neke žene primjećuju da im kosa nikad nije bila ljepša i bujnija.
Ipak, najčešće postavljano pitanje jest - smiju li trudnice bojiti kosu?
Nijedna znanstvena analiza dosad nije pokazala da bi uobičajena količina kemijskih komponenti u bojama za kosu mogla štetiti razvoju ploda, no nema dokaza ni da su posve bezopasne. Većina liječnika stoga smatra da bi bojenje trebalo izbjegavati prva tri mjeseca, kada je fetus najosjetljiviji.
Budući da se proizvođači danas natječu u tome tko će proizvesti što manje toksičnu boju, mjesta za paniku zaista nema. Nije dobro pretjerivati, ali trudnica treba biti zadovoljna i svojim izgledom. Dobra alternativa su preljevi, koji ne sadrže amonijak i miješaju se s 1,5-postotnim hidrogenom, naglašeni tamnijim ili svjetlijim pramenovima, koji se pak mogu raditi i blajhom jer nemaju dodira s vlasištem. Poseban oprez potreban je kad je riječ o tzv. prirodnim bojama. Prije nego što posegnete za njima, obavezno pogledajte sastav jer on se kod većine ne razlikuje od sastava ostalih trajnih boja.
Na kraju treba naglasiti da u ovom razdoblju nisu dobrodošle drastične promjene frizure. S obzirom na to da se lice trudnice mijenja zbog nakupljanja vode u organizmu, ono što vam se sad čini idealnim rješenjem moglo bi vas nakon poroda neugodno iznenaditi.