Kralj modne avangarde predstavio nam je još antologijsku kolekciju couturea
Tko je rekao da visoka moda umire? Ako je Lacroix u laganoj financijskoj krizi, to ne znači automatski da ostali majstori couturea nemaju pravo na svojim pet minuta kreativnog ludila. U Parizu je bilo vruće posljednjih dana, a uzroke povišenoj temperaturi treba tražiti među modnom elitom. Chanel, Valentino, Lacroix, Saab i Gaultier na jednom mjestu – fashion world danas ne može ponuditi ništa više od toga.
Gaultiera će PETA, naravno, razapeti. On je itekako svjestan svega toga, pitamo se da li ih svjesno provocira? Rat između aktivista za zaštitu životinja i svjetske modne elite nema kraja, na pariškoj pisti vidjeli smo svu nemoć silnih kampanja PETA-e.
Gaultiera su roditelji nekada davno vidjeli kao budućeg profesora španjolskog jezika, no na njega je puno veći utjecaj imala baka, koja se bavila hipnozom i alternativnom medicinom. Bio je iskompleksiran svojim ‘upadljivim’ ušima, a formalno modno obrazovanje nije ga zanimalo. Višegodišnji trud i manijakalna želja za stvaranjem mode isplatili su se zahvaljujući Pierreu Cardinu, koji je prepoznao nesvakidašnji talent i 18-godišnjeg Gaultiera zaposlio kao asistenta. Kolika bi greška bila da je Jean Paul studirao španjolski, što su roditelji od njega tražili, najbolje smo mogli vidjeti upravo u Parizu ovih dana.
Avangardne couture kreacije za jesen/zimu 2009/2010. najbolje je opisao New York Mag: “Ne znamo točno što je ovo, ali izgleda opasno dobro”. 57-godišnji Gaultier još uvijek nije izgubio umjetničku snagu, iz njegovih nepraktičnih komada odjeće i dalje izvire jako poigravanje seksualnošću, ona ista kreativna energija koja ga je ‘natjerala’ da 1985. napravi malu revoluciju i kreira prvu suknju za muškarce.
Najveći šizofrenik u svijetu mode, a Gaultier to zasigurno jeste, uspio je u prvi red svoje posljenje revije privući i Mickeyja Rourkea, čovjeka kojega je zaista teško vidjeti na eventima ovog tipa.