Lush - Inovativni proizvodi za njegu tijela bez palminog ulja

Piše: CroModa.com
Objavljeno 26.08.2008.

0

Lush

Lush je rekao ne palminom ulju! Od 1.9.2008. svi Lush sapuni bit će napravljeni od baze koja ne sadrži palmino ulje.

Lush

Lush je rekao ne palminom ulju! Od 1.9.2008. svi Lush sapuni bit će napravljeni od baze koja ne sadrži  palmino ulje.

Povećana potreba za palminim uljem dovodi do uništavanja prašuma u Maleziji i Indoneziji. Već par godina Lush istražuje ekološki i društveni aspekt upotrebe palminog ulja u kozmetici, prehrambenoj industriji te kod proizvodnje biogoriva. Istovremeno, Lush radi na tome da se stvori baza za sapune koja ne sadrži palmino ulje i od 1.9. 2008. svi Lush sapuni biti će napravljeni od nove baze koja ne sadrži palmino ulje.

Zašto je Lush rekao ne palminom ulju? Globalna potražnja za tim uljem, glavnim sastojkom kako u margarinu tako i u sapunu, uzrok je siječe drevnih prašuma, što uzrokuje selidbu autohtonog stanovništva  iz njihovih domova ali i orangutana iz njihovog prirodnog staništa, a sve zbog daljnjeg izrabljivanja zemlje i nastajanja još većeg broja palminih plantaža. Zbog povećane potražnje za palminim uljem, problem postaje sve veći. Lush je odlučio djelovati odgovorno a to znači smanjiti vlastitu upotrebu palminog ulja i prebaciti se na sapunsku bazu koja ne sadrži palmino ulje.

Dok kozmetička industrija upotrebljava otprilike 6-7 % globalnih zaliha , najveći potrošač palminog ulja za sad je prehrambena industrija, gdje na deset proizvoda dolazi jedan koji sadrži palmino ulje  ( to su npr. majoneza, čokolada, čips, keksi, muesli, kruh, tjestenina...).

Lush apelira na druge proizvođače i trgovce na malo da smanje upotrebu palminog ulja barem za polovicu. Da bi to bilo moguće, Lush blisko surađuje sa ekološkim organizacijama i Industrijom u sastavljanju radne skupine nazvane ASAP, Actively Seeking Alternatives to Palm ( Aktivno Traženje Alternative Palmi ). Uzrok povećane potražnje za palminim uljem jest i činjenica da se sve više koristi kao biogorivo. Plan EU-a da se tržni udio biogoriva poveća do 10%  do 2010. godine samo pogoršava situaciju. Stručnjaci strahuju da bi biogoriva mogla ispuštati između 2 – 9 puta više ugljičnih plinova u sljedećih 30 god od fosilnih goriva.

Stoga je nužno drastično smanjenje upotrebe palminog ulja i potpuno odbacivanje ideje da se palmino ulje koristi kao biogorivo. Ukoliko se to ne učini, male su šanse za djelotvornu održivu industriju palminog ulja, a budućnost prašuma, životinja i ljudi u Indoneziji i Maleziji postat će upitna.

90% palminog ulja dolazi iz Malezije i Indonezije. UN procijenjuje da su plantaže palminog ulja ' glavni uzrok trajnog gubitka prašuma' . Ako se odmah ne reagira, za 15 godina 98% prašuma u Indoneziji i Maleziji će nestati. Širenje plantaža palminog ulja postala je prijetnja br.1 divljim orangutanima u Sumatri i Borneu. Sumatranskom orangutanu, navedenom kao ' kritično izumirućem ', prijeti brzo istrebljenje sa 1,000 orangutana manje godišnje. Ako se nastavi trenutnom brzinom, za 10 godina biti će u potpunosti istrijebljeni.

Plantaže palminog ulja se često silom osnivaju na zemlji koja je tradicionalno nastanjena izvornim stanovništvom i razvoj tih plantaža često se dovodi u kontekst sa nasilnim konfliktima. Procijenjuje se da paljenje močvarnog tla u Indoneziji, što se radi da bi se ' očistila ' zemlja za nove plantaže, proizvodi 1.400 milijuna tona ugljičnog dioksida svakog dana, što pridonosi činjenici da je Indonezija danas treći proizvođač CO2 na svijetu.

Lush je zamijenio golemi udio palminog ulja iz svojih sapuna, tragovi još uvijek ostaju jer se palmino ulje upotrebljava i za proizvodnju Sodij Stearata i Natrij Lauril Sulfata koji su česti sastojci sapuna. Stvaranje sapuna koji bi u potpunosti bili bez palminog ulja Lushev je krajnji cilj, ali zadatak je težak i velik jer iziskuje djelovanje ostalih poduzeća koja su neovisni proizvođači. Lush UK je ranije ove godine prešao na proizvodnju sapuna koji ne sadrže palmino ulje i time smanjio potrošnju palminog ulja za 250. 000 kg godišnje.

Umjesto palminog ulja kao novu sapunsku bazu, Lush koristi mješavinu ulja suncokreta, repice i kokosa i recept je javno objavljen. Od svog osnutka, prije 13 godina, Lush je vođen željom za inovacijom i etikom. Kreator posve novih proizvoda za njegu tijela poput kugli za kupanje, želea za tuširanje, krutih šampona i parfema, Lush prednost daje svježim sastojcima poput organskog voća i povrća. Lush se strogo protivi testiranju proizvoda na životinjama i podupire  pošteno tržišno natjecanje i trgovinu unutar zajednice, tako da se 60% proizvoda za dućane u Hrvatskoj proizvodi u vlastitoj manofakturi kraj Samobora te se svi svježi sastojci nabavljaju upravo u Hrvatskoj .Lush predvodi kozmetičku industriju u borbi protiv nepotrebne ambalaže kako svojim kampanjama tako i što razvija proizvode koji se mogu prodavati 'goli' odnosno bez ambalaže.Lush je dobitnik  RSPCA ( The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals ) Good Buisness nagrade za 2006. i 2007., PETA ( People for the Ethical Treatment of Animals ) Trailblazer Animal Welfare nagrade i bio je nominiran za nagradu 'Sustainable Retailer of the year 2007.' od strane CIWM-a (The Chartered Institution of Wastes Management).

Promocija novih-starih sapuna koji ne sadrže palmino ulje započet će 1.9. 2008. u Lush dućanima diljem Hrvatske i bit će popraćena interaktivnom marketinškom kampanjom.






Povezano