'Moda za raznolika tijela' na Zagreb Design Weeku

Piše: CroModa, Zagreb
Objavljeno prije 5 dana

0

Foto: Zagreb Design Week

Foto: Zagreb Design Week

MODA-FAD organizira projekt jednom godišnje, od 2019.godine, a hrvatskoj će se publici predstaviti u svom 4. izdanju, pod naslovom 'Moda za raznolika tijela'

Na ovogodišnjem Design Weeku Zagreb, koji će se održati u Jadran filmu od 25. do 29. rujna očekuje nas „The Sustainable Challenge 2022: Fashion for body diversity“, izložba El Foment de les Arts, Museu del Disseny, katalonskog udruženja stručnjaka, studenata i tvrtki iz područja dizajna osnovanog 1908. godine, i Design Manchestera kojom se predstavlja projekt The Sustainable Challenge posvećen održivoj modnoj industriji. Projekt će predstaviti Gemma Esteban Alert, iz odjela za projekte FAD-a, predavanjem u četvrtak 26. rujna u 19 sati.

MODA-FAD organizira projekt jednom godišnje, od 2019.godine, a hrvatskoj će se publici predstaviti u svom 4. izdanju, pod naslovom "Moda za raznolika tijela". Izložba je organizirana pod pokroviteljstvom Predstavništva Vlade Katalonije u jugoistočnoj Europi.

Trideset španjolskih i britanskih studenata dizajna iz različitih disciplina, uz savjete stručnjaka modne industrije, radilo je u trodnevnom kreativnom maratonu u mješovitim i heterogenim grupama kako bi dizajnirali odjeću za ljude  s raznim tijelima. Inicijativa promiče modu kao alat koji olakšava društvenu uključenost, budući da su odjevni predmeti namijenjeni prilagođavanju svim tijelima, a ne obrnuto.

Izložba će predstaviti šest projekata proizašlih iz maratona modnog dizajna koji se održao od 10. do 12. studenog 2022. u Disseny Hub Barcelona. Svaki projekt je radio tim od pet studenata za muški ili ženski model različitih tipova tijela. Tri tjelesne različitosti koje su tretirane bile su „Tipovi tijela“ (veliki i mali), „Osobe smanjene pokretljivosti“ (invalidska kolica i proteza) i „Osobe sa senzornim poteškoćama“ (sljepoća i autizam). Kustosica izložbe je Marina Vergés.

Dizajn za Xavija Carregala radio je tim u sastavu Huang Wanqi, Aimee Godfrey, Owen Jones, Raquel Caballero Gran i Ariadna Martínez Gil. Riječ je o dizajnu kimona za Xavija Carregala, koji ima oštećenje vida. Xavi je sam vodio tim u odabiru tkanina, zaobilazeći stereotipe u odabiru kroja i korištenju boja. Komad je osmišljen za nošenje uz različite vrste odjevnih predmeta i u više prilika, a Brailleovo pismo na reverima, osim što što mu daje ekstrasenzorni štih, daje i informaciju, koja bi u ovom slučaju bila veličina i vrsta odjevnog predmeta.

Dizajn za Ainu Tejedo osmislili su Patricia De Cobos Conde, Ayah Almasri, Danielle Carrington, Maria Rebujent i Kelly Yang. Dizajnirali su svečanu haljinu za Ainu Tejedo, koja koristi invalidska kolica. Uz zanimljiva kreativna rješenja lakšeg oblačenja svečane haljine studenti su kružnim izrezom koji simbolizira svijet, poručili kako su i osobe s invaliditetom dio njega te progovorili o  potrebi za uključivanjem različitih oblika tijela, izvan uobičajenih normi. Na temelju premise da „odjeća nije tu da nas zaštiti, već da izrazimo sebe“, tim u sastavu: YuChieh Lin, Jogesh Gurung, Boutaina Chergui, Emma Davenport i Anna Ejarque Torres, za Lidiju Juvanteny je dizajnirao dva komada osmišljena za širenje ili skupljanje u skladu s tjelesnim mjerama svake osobe. Da bi se to postiglo, dizajniran je prsluk s bočnim prorezima te suknja koja se može prilagoditi figuri. Suknju  prilagođenu oblinama nogu Claudie Martín dizajnirao je tim: Zidane Rezico, Elena-Dariana Pintilii, Sara Fernández López i Isabel Parra García. Suknja na svojoj unutrašnjosti ima pričvršćene gaćice koje bolje prianjaju uz tijelo modela, a za gornji dio odabran je dizajn sakoa s obzirom na to da je odjevni predmet te veličine teško pronaći na tržištu. U slučaju Alejandra Urbana, s poremećajem iz autističnog spektra, tim studenata dizajna : Lilliana Scott, Manuel Baltasar Diego, Laura Carazo González i Tiantian Sun odlučio je dizajnirati suknju i košulju bez ikakvih šavova kako bi bile udobnije i jednostavnije za korištenje, kako pri odijevanju, tako i pri nošenju.

Primjena čičak trake i elastike čini odjevni predmet prikladnijim za osobe sa smanjenom pokretljivošću pružajući im veću neovisnost i sigurnost. Studenti dizajna odjevni su predmet za Eulàliju Pedrolu dizajnirali imajući na umu njenu ukrašenu ortopedsku nogu koja je dobila glavnu ulogu zahvaljujući voluminoznoj strukturi haljine. Haljinu koja omogućuje skrivanje ili izlaganje noge, ovisno o želji korisnika dizajnirali su Sergio Barrera, Rayana Farooqi, Inés Fournier Martíne i Marina Velázquez Encinar.

Prema posljednjim podacima istraživanja Europske komisije iz 2022. godine, čak oko 87 milijuna ljudi u Europskoj uniji ima fizički invaliditet zbog kojeg moraju nositi prilagodljivu odjeću. Važno je znati da osobe s invaliditetom inače kupuju 'običnu' odjeću i potom je prilagođavaju za svoje potrebe ili jednostavno daju po mjeri šivati određene odjevne predmete kako bi im život bio barem malo lakši. Ipak, svijest o osobama s invaliditetom općenito se podiže pa tako i u svijetu mode, a ovakvi su projekti zasigurno dio rješenja.

Ulaz na ZGDW je slobodan.


VIŠE O TEMAMAZagreb Design Weekmodne radionicemodne izložbe




Povezano