Suradnica portala CroModa.com i modna blogerica Radija Sarajevo, Gasha Miladinović, pratila je Jana Sarajevo Fashion Week, koji se od 27.11. do 01.12. ove godine održao u glavnom gradu susjedne nam Bosne i Hercegovine.
Uz maksimalno poštovanje organizatora i njihovog uloženog truda, Europski Festival Dizajna više podsjeća na krojački sajam. Šiti i dizajnirati nije isto. Sarajevo, uvijek na granici istoka i zapada, ovaj put je više gravitiralo istočnim silama teže.
Na revijama smo mogli vidjeti svašta, od haljina prikladnih za pakistansku maturalnu večer i malezijskih narodnih nošnji, preko haljina prikladnih za transvestitski cabaret u New Yorku, do revija eminentnih sarajevskih dućana kao što je Cotton Club. Između revija gosti su se mogli osvježiti sponzorskom čašom vode (mogli smo birati između obične vode i vode s nekim ukusom) u nedovoljno osvijetljenom prostoru. Naravno, nezaobilazni dio programa bile su plesne točke djece, baletana ili breakbeat plesne grupe. Mislim da bilo kakav pokušaj profesionalne recenzije i analize kolekcija ili trendova predstavlja apsurd. S obzirom da sam u manjini koja misli da ova manifestacija ne zadovoljava određene kriterije, ja ću prenijeti ono što sam ja vidjela.
Čin 1
Otvaranje ovog gala događaja pripalo je najmlađima. Dječica su veselo trčkarala po (prekratkoj) pisti prekrivenoj itisonom. Estetska svrha istog nije nam bila pretjerano jasna, (osim što je doprinosila pomalo tmurnoj atmosferi u BKC-u), a jedino objašnjenje mogli smo pronaći u funkcionalnosti - djevojke se vjerojatno ne snalaze najbolje dok sigurnim koracima gaze pleksiglasom.
Na sljedećoj reviji nazvanoj Asian by AR predstavili su se učenici Tekstilne škole. Malezijska ambasada bila je jedan od sponzora, te je djeci donirana malezijska svila za izradu kolekcije.
Nakon toga imali smo priliku vidjeti reviju francuskog studenta modne škole ESMOs, Davida Priola, čija kolekcija je bila donekle u skladu s trendovima. Izdvojila bih njegove geometrijske mini haljine.
Vrhunac večeri bio je ushićeni i simpatični malezijski dizajner - Mohamed Noor. Ništa protiv malezijske tradicionalne nošnje, ali...
Čin 2
Druga noć bila je u znaku konfekcijskih kolekcija. Mogli smo vidjeti ponudu PUME, Calypsa i nekog brenda Inside Out, koji je imao zanimljiv slideshow u pozadini. Vrhunac večeri, a možda i cijele manifestacije, bila je švicarska dizajnerica Marianne Hadorn. Prezentirala nam je svoju kolekciju svečanih haljina koje su inspirisane mješavinom pop, op i klasične interpretacije krojeva Paul Poireta.
U svakom slučaju, konfekcije i poneki zalutali dizajner su najbolje što možemo vidjeti na SFW-u.
Čin 3
Treća noć, koja je kvalitetom svakako bila najjača, protekla je znaku Belissime.
Imali smo priliku vidjeti Belissimine ready-to-wear, Especial i Designer's linije; svoje su kolekcije prikazali Emina Husedžinović, Ata Omerbašić, Alen. K, Slavica Aleksijev i Mirela Džinić. Belissima je pristojna interpetacija trendova. Svakako podržavam domaću proizvodnju i izdvojila bih Atu i Alena kao mlade i perspektivne dizajnere, koji mogu pomjeriti granice bosanskohercegovačke mode.
Čin 4
Prva revija večeri bila je kolekcija pakistanskog dizajnera Saima Alija. Tu smo se upoznali s pakistanskim materijalima, nošnjama i šljokicama.
Nakon toga uslijedila je isto toliko blještava kolekcija haljina mlade Nizare Mehmedović. Bez pretencioznog omalovažavanja bilo čijeg rada i uloženog truda, ipak mislim da ovakvim kreacijama, koje su za početak loše izrađene, nije mjesto na jednom EUROPSKOM FESTIVALU DIZAJNA.
Sljedeća revija opet je bila kolekcija svečanih haljina – ovaj put dizajnerice Nade Krstičević. Zaheftane šljokice, til, te manekenke obmotane zlatnim i ostalim metalik materijalima. Zbog silnog blještanja ne preporuča se epileptičarima.
Kolekcija Fatime Žutić bila je moderna interpetacija odjeće za religiozne žene.
Onda Springfieldova konfekcija.
Revija domaćeg dizajnera Adnana Hajrulahovića Haada bila je vrhunac večeri. U ovom moru kiča, Haadova kolekcija zasjala je poput Gallianovih najekstravagantnijih kreacija. Kolekcija je imala tehno-futurističku nit, popraćenu adekvatnom muzikom. Pojedine Haadove haljine i kaputi doimaju se odličnim. Je li to zaista tako, ili je to samo rezultat kič-overdosa, najbolje je provjeriti u Haadovom studiju.
Čin 5
Završna noć bila je fenomenalna poput prethodne. Doduše, prva revija bila je pristojna.
Mogli smo vidjeti kolekciju vjenčanica i svečanih haljina talijanske modne marke rosyGarbo. Nije po mom ukusu, ali je kvalitetno i dostojanstveno. Uslijedila je nešto duža pauza od pola sata, nakon čega je uslijedilo nešto spektakularno. Modna kuća Borac u saradnji sa dizajnerskim studijem Amele Radan po prvi put je prikazala kolekciju AR. Muškarci su nosili crna Borčeva odijela sa crvenim kravatama, dok je cijela ženska linija također bila napravljena od samo dvije boje: crne i crvene, prepoznatljivim znakom prve dame bosanskohercegovačke mode - Amele Radan. Ukoliko nam to nije bilo jasno po detaljima, poput poznatih crvenih kožnih rukavica, crnih jeti čizmi uvezanih crvenom satenskom vrpcom ili crnih haljina, u kolekciji se također nalaze asesoari s logom AR. Kolekcija je namijenjena ženama svih godina i veličina, što smo mogli zaključiti iz simpatičnog castinga modela.
A ako ste mislili da je to vrhunac, varate se. Nakon toga je krenula šminkerska revija butika Cotton Club. Bivši vlasnik poznate sarajevske kafića, sada istoimenog butika, također je imao reviju odjeće koja je u ponudi. Nakon trećeg izlaza manekena i skičanja publike - napustila sam prostor BKC-a.