Najuspješnije metode za sigurno uklanjanje strija

Piše: Dinko Kaliterna, Zagreb
Objavljeno 23.06.2014.

1150

Strije | Foto: Poliklinika Poliderma

Strije | Foto: Poliklinika Poliderma

Strije nastaju kao posljedica oštećenja vezivnog tkiva uslijed rastezanja tkiva zbog debljanja, trudnoće, genetike, utjecaja estrogena

Velika je zabluda da se strije ne mogu ukloniti. Danas se strije mogu ukloniti skoro u cijelosti, tako da se ne vide ako nisu baš izrazito velike. Strije nastaju kao posljedica oštećenja vezivnog tkiva uslijed rastezanja tkiva zbog debljanja, trudnoće, genetike, utjecaja estrogena, kod body bildera, kod brzog rasta i nekih metaboličkih bolesti. Svima je zajedničko da se koža ne može tako brzo rastezati pri čemu puca kolagen. Nažalost, po pitanju prevencije možemo malo uraditi. Postoje neke kreme na bazi bjelančevina, npr. Strivectin, koje mogu donekle pomoći, ali bez velikih očekivanja. One djeluju ako se koriste preventivno prije nego se strije razviju. Kada se razviju - zaboravite kreme! Ulja isto tako.

Treba kontrolirati tjelesnu težinu, dok se u trudnoći i kod rasta u pubertetu mogu preventivno koristiti kreme na rizičnim mjestima. Strije napadaju oba spola, no češće žene jer estrogen razara kolagen i potiče razvoj strija, što vidimo po nastajanju u pubertetu, trudnoći i prilikom uzimanja kontracepcije - jer se tad estrogen maksimalno povisi.

Tipična zahvaćena mjesta su prsa, ramena, trbuh, bokovi, bedra i listovi. Strije se dijele na crvene svejeze koje s vremenom postanu bijele strije. Nikada nije kasno uraditi tretman strija. Nije nužno da se crvene strije lakše uklone. Za uspjeh je presudna širina strije (što je šira - teže se uklanja), kao i dubina. Zapravo, strije shvatite kao ožiljak ili defekt kože gdje nedostaje drugi sloj skoro u cijelosti ili neznatno, ovisno o dubini strije. Zapravo imamo očuvan prvi i treći sloj kože, a drugi sloj je oštećen ili nedostaje.

Najuspješnije metode za uklanjanje strija su laser, radio valovi, prp s vlastitom krvi, mezoniti i laserska lipoliza

Strije se teško uklanjaju jer treba iz ničega nešto uraditi, a ovdje stvoriti novi kolagen. Zato su samo pojedini tretmani izrazito uspješni. Navodim samo neke od uspješnih tretmana: laseri, radio valovi, prp s vlastiom krvi, mezoniti i laserska lipoliza. Ostale neću nabrajati jer se radi o gubitku novca i vremena uz slab rezultat. Ako su strije manje, tada ti tretmani mogu i donekle pomoći. Danas nema strije gdje se ne može pomoći. Ako je strija jako izrazita, tada se može pojedinačno operativno ukloniti. Žene nakon poroda rade veliku grešku, a to je da ne jačaju trbušnu stijenku i tretiraju strije prije iduće trudnoće. Kolagen je oštećen i kod iduće trudnoće se dodatno ošteti pri čemu nastaju velike strije. Već 10 godina gledam kako neke žene ne dobiju striju ni nakon dva poroda, ali nakon trećeg poroda doslovno popucaju po šavovima. Neke popucaju već nakon prvog poroda. Osobe s lošim vezivnim tkivom, pogotovo sa strijama odmalena, trebaju biti jako oprezne u trudnoći da se ne debljaju. Toplo savjetujem da preventivno tretirate strije i trbuh kako nakon iduće trudnoće stvari ne bi bile gore.



U prosjeku je potrebno 1-3 tretmana, a razmak između tretmana je 2-3 mjeseca. Nema komplikacija niti oporavka. Strije se mogu raditi i ljeti bez obzira na sunce. Moram napomenuti da uz genetiku fizička neaktivnost i junk hrana su veliki krivac zašto su strije danas jako česte kod djece stoga potičite djecu da vježbaju i zdravo jedu. Strije se mogu itekako uspješno ukloniti zahvaljujući frakcijskim radio valovima ili frakcijskim laserom. Oba uređaja koriste isti princip da laseri optičkom energijom, a radio valovi elektromagnetskom energijom rade mikroskopska oštećenja ispod kože koja se uklanjanju u cijelosti te se nadomjeste s novim tkivom. Na taj način se strije uklanjanju. Zbog toga što proces zamjene tkiva traje mjesecima rezultat nije vidljiv odmah nego narednih mjeseci bude sve bolji. Ako i dobijete strije, ne bojte se jer se može pomoći. Tretmani nisu bolni niti opasni.

O autoru

Dinko Kaliterna

Dinko Kaliterna

Dr. Dinko Kaliterna je osnivač i utemeljitelj poliklinike Poliderma koja počinje s radom u rujnu 2004. godine. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, specijalizirao je dermatovenerologiju. Prvi i jedini je član europske udruge za laser (ESLD) iz Hrvatske.

Član je međunarodne udruge za primjenu lasera ASLMS, međunarodne Akademije za oblikovanje tijela i laserske lipolize, te DASIL organizacije koje je trenutno najvažnija i vodeća organizacija na području estetskokorektivnih zahvata.

Njegova područja posebnog interesa su estetsko-korektivni zahvati, celulit, antiaging medicina, kozmetologija i primjena lasera.


> Više od doktoru Kaliterni

VIŠE O TEMAMAstrijeuklanjanje strijalaserradio valoviPRP metodamezonitilaserska lipolizaDinko Kaliterna




Povezano