Sveukupno, oko 38% obitelji u Njemačkoj bilo je na odmoru u prvoj polovini godine
(kao prva polovina „turističke godine“ uzima se razdoblje od studenog 2007. do travnja 2008. godine). Prevedeno u brojke to je 13,4 milijuna kućanstava i rast od 0,7% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Rasla je i potrošena suma za 0,9%.
U biti, upravo samci i stariji putuju dosta. Tržišni udio samaca ima rast od 7,8% a kod osoba između 50 i 64 godine ( oni čine oko 22% tržišta putovanja) rast iznosi
4,7% u promatranom razdoblju. Raste i segment osoba starijih od 64 godine
i to za približno 5%. Suprotno, obitelji putuju nešto manje – pad je 3,6%, a tamo gdje su djeca u obitelji pad je čak 8,5%.
Sveukupno, u promatranom razdoblju, Nijemcu su putovali nešto više ali učestalost malo pada i to se pripisuje problemu s inflacijom.
Putovanja u inozemstvo
Putovanja Nijemaca u druge zemlje su glavni razlog rasta. Bilo je čak 19,8 milijuna putovanja u inozemstvo što je 500 tisuća više nego u istom prethodnom razdoblju. Tradicionalna odredišta su skijaška mjesta u Švicarskoj, Francuskoj i Austriji. Francuska i Austrija imale su rast njemačkih turista od 7% a Švicarska za 6,3%.
Odmor na mediteranskim plažama - destinacija Turska i Egipat rastu oko 10%, a nešto opada udio Španjolske, Portugala, Maroka i Tunisa.
Kod tih putovanja u inozemstvo javlja se posebno trend kraćih putovanja ( do 4 dana) i tu je došlo do rasta od 11% u odnosu na isto prethodno razdoblje.
Duži odmor u Njemačkoj
Odmor u vlastitoj zemlji je posve suprotna priča, on se sada prvi puta produžuje.
Boravak duži od 5 dana raste za 0,8% u odnosu na isto prethodno razdoblje.
Ukupno 24,1 milijun Nijemaca odmaralo se u vlastitoj zemlji, što je za 200 tisuća
više no u istom prethodnom razdoblju. Regije koje su u tome imale najbolje rezultate (dvoznamenkasti rast) su Sjeverno i Baltičko more, s Mecklenburgom – zapadna
Pomerania, Schleswig-Holstein i Lower Saxony.
No podaci o utrošenim iznosima za vrijeme odmora nisu tako ohrabrujući. U
promatranom razdoblju za dodatne aktivnosti se rezerviralo kod 8,9 milijuna putovanja što je pad od 1,3%. Najveće gubitke imale su kompanije za iznajmljivanje s padom od 12,7%. Pada i broj dodatnih izleta, ali ne smanjuje se korištenje toplica, sporta, fitnesa.
Planovi
U okviru istraživanja GfK TravelScope postavljaju se pitanja i o planovima i tu se
pokazalo približno slična pozitivna kretanja kao i do sada. Ipak pojedini segmenti društva pokazuju vrlo različite trendove. Za Hrvatsku će biti posebno zanimljivo analizirati rezultate ljetne turističke sezone koji se očekuju krajem godine.
A Hrvatska ?
U ovom prvom dijelu godine Hrvatska nije baš zanimljiva za njemačke turiste
ali i tada se dolasci odnose prvenstveno na obalo područje. Na takvom se odmoru uglavnom ostaje duže od 7 noćenja, pa sve do 20 noćenja. Dominiraju dolasci vlastitim automobilom (preko 60%). Popularni su razni oblici smještaja, najviše u hotelu (oko 30%), ali na drugom su mjestu najam stana pa i vlastiti stan. Najčešće se odluka o dolasku u našu zemlju donosi na temelju kataloga ili preporuke rodbine i, naravno, vlastitog iskustva od ranije. Rezervacije se uglavnom rade preko turističkih agencija i njihovih portala. Njemačke turiste prvenstveno privlače topli ljetni mjeseci – vodi 7 i 8 mjesec (40%), zatim 5 i 6 mjesec (gotovo 30%), dok je na trećem mjestu 9 i 10 mjesec (oko 20%). U našu zemlju dolaze prvenstveno obitelji bez djece (preko 60%), zatim oni s dva ili više djeteta (oko17%) i nešto manje oni s jednim djetetom (oko 16%). Samo petina dolazaka se odnosi na imućniji segment turista a vode oni iz srednje kategorije (oko 40%), dok blizu 30% otpada na turiste skromnih / nižih primanja.