Jedno od Bukovčevih remek-djela, elegantni portret sviračice tamburina nastao je upravo u Parizu 1886. godine. U 19. stoljeću elementi orijentalizma počeli su prožimati brojne aspekte umjetničkog djelovanja u Europi, a Bukovac ih je zasigurno imao priliku vidjeti i u djelima svog učitelja, Alexandrea Cabanela. Izvorno ime slike, “Daleko od doma”, tijekom vremena postalo je još značajnije, na neki način predvidjevši sudbinu samog djela. Naime, sliku s prikazom Romkinje s Balkana, u Parizu je stvorio hrvatski umjetnik rodom iz Cavtata. Sliku su braća Vicars, londonski trgovci umjetninama prodali imućnom industrijalcu iz Leedsa, Samsonu Foxu. Slika od 1911. godine, „luta“ europskim privatnim zbirkama, da bi se nakon više od stoljeća vratila kući – u Zagreb. S početnom cijenom od 90 000 eura, ova je umjetnina od izvanrednog značaja za hrvatsku povijest, povijest umjetnosti i kolekcionarstvo.
Mladi dani Emanuela Vidovića pričaju jednu od najljepših priča iz života naših umjetnika. Nakon nekoliko godina studija na Venecijanskoj akademiji i slikanja u Milanu, Vidović se preselio u pitoreskni gradić Chioggiju u Venecijanskoj laguni. Inspiriran ljupkim izgledom ovog ribarskog gradića naslikao je brojne vedute kanala, ribarskih čamaca i mostova, okupanih toplom sjevernotalijanskom svjetlošću. Upravo u ovom romantičnom okruženju, gdje je naslikao svoje remek-djelo s prikazom Canale della Vena (početna cijena 15 000 eura) upoznao je svoju veliku ljubav i buduću suprugu Amaliu Baffo. Povodom njihovog vjenčanja 1899. godine poznati, književnici i slikarevi prijatelji Silvije Kranjčević i Andrija Milčinović posjetili su mladence u Chioggi. Iste je godine slikar doveo svoju suprugu u rodni grad, Split, gdje je počeo slikati splitsku luku, još uvijek pod dojmom magične atmosfere Venecijanske lagune.
Kao rodonačelnik simbolističkog slikarstva u Hrvatskoj, Bela Čikoš Sesija tijekom čitave karijere bavio se motivima iz europske književnosti, mitologije, antike, ali i biblijskim temama. Početkom dvadesetog stoljeća, inspiriran imaginarijem Ivanovog Otkrivenja, Čikoš je izveo niz pripremnih skica pastelom na papiru, a koje se danas čuvaju u Kabinetu grafike HAZU i Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti u Zagrebu. Međutim, tek nekoliko je tih kompozicija izveo uljem na platnu većih dimenzija, a jedan od takvih rijetkih primjera upravo je njegova snovita vizija četiri arhanđela („Četiri arhanđela” – početna cijena 8 000 eura). Ova bikromatska slika s prikazom četiri izdužene anđeoske figure smještene pred nebesko plavu pozadinu odiše mističnim, ali spokojnim raspoloženjem, u skladu s Božićnom atmosferom.
Svih 126 lotova umjetnina, nakita i satova Zimske aukcije možete pronaći u Kući Amruš gdje je smještena galerija i aukcijska kuća Artmark. Izložba izvrsne selekcije predmeta kao najvažniji događaj kulturnog tržišta u Hrvatskoj otvorena je do 18. prosinca, a razgledati je možete od ponedjeljka do nedjelje od 10:00 do 20:00 sati.
Djela se mogu razgledati i u utorak, 19. prosinca, 10:00 – 18:00 u zagrebačkom hotelu Sheraton.