U ljetnom periodu ovi problemi su izraženiji i najčešće praćeni oticanjem nogu. Kada se isključe drugi mogući uzroci pojave oteklina, mogu se poduzeti određene mjere prevencije i ublažavanja tegoba.
Kretanje je svakako najbolji poticaj cirkulaciji i jačanju krvnih žila. Svakodnevna umjerena šetnja će blagotvorno utjecati i na trudnicu i na bebu.
U toku ljeta treba izbjegavati sunčanje jer toplina utječe na širenje krvnih žila i samim time i na pojavu oteklina. Adekvatna obuća, udobna i od prirodnih materijala, sa potpeticom od 3 do 5 cm potiče cirkulaciju i može bitno spriječi ili ublažiti pojavu oteklina.
Nošenje ortopedskih uložaka u obući također smanjuje tegobe koje trudnice imaju tokom trudnoće. Naime, uslijed dugog stajanja i hodanja, povećane tjelesne težine, kao i razmekšavanja zglobova ( koje se javlja kao posljedica hormonskih promjena) mnogim trudnicama se tabani spuste, to su tzv. "ravna stopala". Zbog toga se javljaju i bolovi u nogama, kako u trudnoći, tako i poslije nje. Zato, sa nošenjem uložaka treba nastaviti i nakon porođaja, sve dok se tjelesna težina ne smanji i hormonski status ne vrati na nivo koji je bio prije trudnoće.
Otekline se najčešće javljaju u večernjim satima i zato se preporučuje spavanje sa nogama podignutim nešto iznad nivoa srca. To treba prakticirati i u toku dana kad god postoji prilika, kao i vježbe koje potiču vraćanje krvi prema srcu (npr. u ležećem položaju na leđima saviti nogu preko koljena i kružiti stopalom na jednu i drugu stranu.)
Plivanje blagotvorno utječe na sve ove poteškoće izazvane promjenama u trudnoći i svakako ga treba prakticirati naročito ljeti, naravno uz konzultaciju sa doktorom koji prati trudnoću.