U nastavku je pojasnio da statistički podaci pokazuju da je 3. mjesec ove godine po pitanju turističkih dolazaka i noćenja u našoj zemlji rezultirao dvoznamenkastim minusom, četvrti mjesec, zahvaljujući Uskršnjim blagdanima završio je u plusu, a peti mjesec ponovo u minusu. Dodao je kako bi prema prvim neslužbenim podacima mjesec lipanj, s dobrim odazivom gostiju, ponovo trebao poravnati turističke brojke. Glavni uzrok minusu, naglasio je Bajs, leži u padu dolaska domaćih gostiju odnosno u padu kongresnog turizma.
Nadalje, zaključio je kako je konkurentskim zemljama poput Francuske i Italije, koje imaju samo 50 posto udjela stranih turista, puno lakše u ovim kriznim vremenima nego Hrvatskoj koja bilježi 85 posto stranih turista, pri čemu je ujedno i veliki uspjeh što je u našoj zemlji tijekom prvih pet mjeseci zabilježen pad od samo 1 posto u broju stranih noćenja u odnosu na isto razdoblje 2008. godine. Po njemu je od ključne važnosti što je Hrvatska uspjela sačuvati svoje pozicije na najvažnijim emitivnim tržištima kao što su Njemačka, Austrija, Slovenija i dobrim dijelom Italija, a na tržištima kao što su Češka, Mađarska i Rusija bit će važno osigurati što manji pad u odnosu na prethodne godine.
Prema podacima Hrvatske turističke zajednice, svibanj je očekivano zabilježio negativne pokazatelje turističkog prometa - domaći gosti, prema petomjesečnim kumulativnim pokazateljima, zabilježili su 11 posto manje noćenja i 11 posto manje dolazaka, a stranci 8 posto manje dolazaka i 7 posto manje noćenja u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Međutim, naglašava se kako petomjesečni pokazatelji ne mogu predstavljati čvrstu podlogu za procjenu čitave sezone jer to razdoblje na cjelogodišnjoj razini donosi tek oko 17 posto turističkih dolazaka i 11 posto noćenja. Govoreći i o ovogodišnjim planiranim ulaganjima u turizam, koja se kreću oko 6 milijardi kuna, ministar je kazao da su tijekom ove sezone dobri rezultati zabilježeni u kampovima, marinama, kvalitetnom privatnom smještaju i u hotelima s četiri zvjezdice, s čime su se složili i pojedini predstavnici velikih turističko-hotelskih tvrtki.
U nastavku sjednice, Niko Bulić, direktor Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice, ukratko je predstavio rezultate ispitivanja hrvatskog turističkog brenda koje je netom provedeno na tržištima Velike Britanije, Njemačke, Italije, a vezano uz Strateški turistički marketinški plan 2010.-2014. Zaključci istraživanja, koje je uključilo oko 900 ispitanika, govore kako gosti prije svega u našoj zemlji cijene odnos cijene i kvalitete (63%), potom ljepote krajolike (55%) te kvalitetu plaža i gostoljubivost (38%). Od svih do sad predstavljenih slogana najviše im se sviđa slogan „Mediteran kakav je nekad bio“, a u stopu ga prati (osobito u zemljama iz okruženja) „Hrvatska, tako lijepa, tako blizu“. Bulić je dalje pojasnio kako je tijekom posljednjih mjesec dana zabilježena izuzetno dobra posjećenost službenih web stranica Hrvatske turističke zajednice, čak 46 posto više posjeta u odnosu na isti mjesec prošle godine, što je rezultat oglašavanja na Google-u, pojačane prisutnosti na pretraživačima i društvenim mrežama te pojačanim promidžbenim aktivnostima na inozemnim turističkim i informativnim portalima. Približno 43 tisuće posjeta, u razdoblju od 8. do 19. lipnja, ostvareno je i na web stranici nove kampanje
„Postani ambasador hrvatskog turizma“ (www.ambasadorturizma.com.hr), a najviše ih je zabilježeno iz susjednih zemalja. Hrvatska turistička zajednica također je pokrenula 1. lipnja svoju Facebook stranicu, koja do danas broji više od 9 tisuća članova, koji imaju mogućnost postavljanja foto i video materijala te s lakoćom mogu razmijeniti iskustva i impresije o našoj zemlji i samim time promovirati Hrvatsku kao atraktivno turističko odredište.