Sam logo nije dovoljan, morate imati VRLO VRLO posebne komade
Poznati brandovi kao što su Burberry, Gucci, Tiffany i Louis Vuitton zabilježili su dosta slabiji rast u prve tri četvrtine 2012. u odnosu na isti period 2011. godine, piše portal Fashionista.com.Prema Financial Timesu na ovo je znatno utjecao fenomen koji bi se jednom riječju mogao opisati kao - sveprisutnost. Na prvu zvuči nelogično, ali kada zagrebete ispod površine shvatit ćete da ima smisla.
Plastičan primjer je slavni Burberry, brand prepoznatljive tradicije i kvaliteta, jasne poruke i sjajne prisutnosti na društvenim medijima. Ali i brand koji poput magneta privlači nove kupce. No, nakon nekoliko bajkovitih godina i rekordne prodaje u Burberryju su se u rujnu aktivirali alarmi.
Kina se pokazala kao mač s dvije oštrice
Poput većine drugih luksuznih etiketa, i Burberry je skoro sve karte bacio na osvajanje rastućeg kineskog tržišta, novog raja za proizvođače skupocjenih komada. "Ta stalna potreba za privlačenjem novih kupaca ulazi u sukob s percepcijom onog što obično predstavlja luksuz", objašnjava ovaj fenomen Scheherazade Daneshkhu. Na fenomen sveprisutnosti još utječu i maloprodajna dostupnost te broj difuznih linija, koje posljednjih godina niču kao gljive poslije kiše.No, čak i u 2012. bilo je i suprotnih primjera. Hermes je, recimo, zabilježio solidan rast.
Što brandovi mogu učiniti kako bi eliminirali neželjene efekte sveprisutnosti? Prema Financial Timesu Louis Vuitton je već poduzeo konkretne radnje na usporavanju ekspanzije na kineskom tržištu, Umjesto kvantitete, modne kuće se moraju vratiti kvalitetu, što i jeste jedna od okosnica modnog luksuza.
"Sam logo nije dovoljan, morate imati vrlo vrlo jedinstvene komade!", kaže Francois-Henri Pinault, šef gigantske korporacije PPR.