Pravilna njega zubi i usne šupljine

Piše: Barbara Daničić, Zagreb
Objavljeno 26.11.2012.

77

Ilustracija | Foto: Aquafresh

Ilustracija | Foto: Aquafresh

Zdravi i njegovani zubi su temelj za ljepotu vašeg osmijeha, a ruževi i sjajila na red dolaze tek kasnije

Kada govorimo o higijeni usta i zubi, možemo opaziti velike razlike u teoriji i praksi. Iako je poznato da su zdravi i njegovani zubi nužni ako želimo ostaviti dobar dojam na druge, mnogi Hrvati ne vode dovoljnu brigu o svojim zubima. Prema statistikama, prosječan Hrvat potroši godišnje svega tri i pol paste za zube i promjeni tek jednu do dvije četkice za zube, a zubni je konac za mnoge nepoznat pojam. Sve su to zaista poražavajuće činjenice.

Pritom treba naglasiti da savršena njega zubi uopće nije komplicirana. Dovoljno je svega pet do deset minuta dnevno za održavanje higijene zubi i zubnog mesa. Redovitom njegom možete spriječiti razne bolesti zubi, kao što su karijes i upala zubnog mesa.

Zdravi i njegovani zubi su temelj za ljepotu vašeg osmijeha, a ruževi i sjajila na red dolaze tek kasnije. Donosimo vam nekoliko dragocjenih savjeta.

Program čišćenja

Obavezni program čišćenja zubi izgleda otprilike ovako: pranje zubi ujutro i navečer, četkanje jezika i čiščenje prostora ispod linije zubnog mesa i između zubi jednom dnevno.

Steknite naviku pranja zubi i jezika neposredno nakon ustajanja. Četkanje jezika čini osjetilne pupoljke osjetljivijima pa će Vam zbog toga doručak biti ukusniji.

Za one kojima četkanje jezika izaziva podražaj na povraćanje: Zatvorite oči i dišite na nos!

Tijekom dana najbolje je oprati zube oko pola sata poslije obroka. Naime, u razdoblju povišene kiselosti u ustima, zubna caklina postaje posebno osjetljiva pa četkanje zubi  može oštetiti caklinu. To pogotovo vrijedi ako ste konzumirali hranu i piće koji sadrže kiselinu (npr. sok od naranče). 
Ukoliko iz nekog razloga ne možete toliko čekati, dovoljno je isprati zube vodom.

Prilikom četkanja pazite na to da očetkate svaki pojedini zub. Počnite od unutrašnje strane zuba, budući da mnogi ljudi nedovoljno četkaju taj dio. Potom se posvetite prednjem dijelu i tzv. kruni, tj. površini kojom žvačete hranu. Cijeli taj postupak trebao bi trajati barem tri minute.

Idealna četkica za zube

Idealna četkica za zube treba biti srednje tvrdoće , a glava četkice kratka kako biste lakše dosegnuli sve skrivene dijelove zuba. Izbjegavajte četkice od prirodnih materijala jer su plodno tlo za bakterije. Poslije upotrebe temeljito isperite i osušite  četkicu. Također je mijenjajte svaka dva do tri mjeseca.

Ako niste u mogućnosti oprati zube, pomoći će i žvakaće gume bez šećera. Osim što čiste zube i osvježavaju dah, potiču i lučenje sline. Tako otklanjaju štetne ostatke kiselina koje nastaju u ustima poslije jela.
 
Budući da je čak i najtemeljitijim četkanjem zubi moguće otkloniti svega sedamdeset posto zubnih naslaga, preporučljivo je prije odlaska na spavanje očistiti zube i zubnim koncem.

Naime, zubne se naslage nakupljaju na mjestu gdje se dva zuba dodiruju. Te nakupine se nakon nekog vremena pretvore u zubni kamenac što nagrđuje izgled zuba i može izazvati brojne tegobe.

Profesionalna pomoć

Ako niste ljubitelj industrijskih pasta za zube, u biljnim ljekarnama možete kupiti razne zubne paste na prirodnoj bazi (npr. neven, mirta, kamilica i dr.). One čiste zube jednako dobro kao i obične paste, možda još i bolje. poslužite se i raznim eteričnim uljima (npr. čajevac,), pomiješajte s malo vode i isperite usta. Eterična ulja imaju antibakterijsko djelovanje i pružaju osjećaj svježine u vašim ustima. Ipak, sam postupak čišćenja važniji je od same paste za zube.

Uz svu potrebnu njegu zubi ipak je potrebno barem jednom godišnje potražiti i profesionalnu pomoć stomatologa koji će otkloniti i najmanje nepravilnosti na vašim zubima.


VIŠE O TEMAMAzubiusna šupljinastomatologijazubne naslagekamenaczubno mesohigijena zubičetkica za zube




Povezano