Neovisno o intenzitetu, problem se ne smije ignorirati, jer prekomjerno nakupljanje ljuskica dovest će do svrbeža, što povećava mogućnost ranica i infekcija.
Iako uzrok ove pojave nije točno utvrđen, izdvojene su tzv. rizične skupine i stanja:
-Suha koža veoma je čest uzročnik suhe prhuti, a problem se pojačava zimi kad koža počne reagirati na velike razlike između temperature vani i u zagrijanim prostorijama.
-Poremećaji kože kao što su ekcem i psorijaza znatno povećavaju mogućnost pojave prhuti.
-Određene bolesti, poput Parkinsonove, često su praćene ljuskanjem kože vlasišta. Prhuti su sklone i osobe koje su imale srčani udar, ali i one oslabljenog imuniteta.
-Prhut se može javiti i kao reakcija na neki proizvod. Preagresivan ili nedovoljno ispran šampon, primjerice, iziritirat će vlasište i dovesti do njegova ljuštenja.
-Mnogi stručnjaci slažu se da dijete koje ne osiguravaju organizmu dovoljno cinka, vitamina B i omega masnih kiselina mogu prouzročiti i prhut.
-Gljivica masassezia koja živi na svakom vlasištu i hrani se mastima što ih proizvode lojne žlijezde katkad iz nepoznatog razloga počne iritirati tjeme uzrokujući brže odumiranje stanica. Odumrle stanice pomiješane s prirodnom masnoćom vlasišta tvore masnu, vidljivu prhut.
-Seboreični dermatitis uzrokuje ružičasto-crvene promjene na vlasištu praćene bijelo-žućkastim ljuskicama. Žarišta se mogu međusobno spajati i prelaziti na kožu čela, iza uha i na zatiljak.
Neovisno o intenzitetu, problem se ne smije ignorirati, jer prekomjerno nakupljanje ljuskica dovest će do svrbeža, što povećava mogućnost ranica i infekcija. Isprva pokušajte kosu prati veoma blagim šamponom za osjetljivo vlasište, a tek ako on ne pomogne, počnite upotrebljavati posebne šampone protiv prhuti. Budući da su uzroci različiti, ne postoji ni univerzalno rješenje pa je i potraga za odgovarajućim proizvodom često dosta mučna.
No ako nakon mjesec dana redovite upotrebe specijalnih šampona ne dođe do poboljšanja, morat ćete ipak potražiti liječničku pomoć.