Raste prodaja televizora i mobitela

Piše: CroModa.com
Objavljeno 22.09.2008.

0

Ilustracija (Foto: apple.com)

Prodaja potrošačke elektronike u svijetu i dalje raste (9%) a u prvoj polovini 2008. godine predvodi potrošnja audio, video, foto i IT proizvoda. Ovo je podatak iz GfK Retail Tracking-a koji se provodi u 73 zemlje svijeta a zadnji izvještaj je pripremljen nedavno za Internationale Funkausstellung u Berlinu.

Ilustracija (Foto: apple.com)

Prodaja potrošačke elektronike u svijetu i dalje raste (9%) a u prvoj polovini 2008. godine predvodi potrošnja audio, video, foto i IT proizvoda. Ovo je podatak iz GfK Retail Tracking-a koji se provodi u 73 zemlje svijeta a zadnji izvještaj je pripremljen nedavno za Internationale Funkausstellung u Berlinu.

Najveći rast prodaje je u Aziji – oko 17% a predvodi ga Kina. Ostala najveća tržišta / zemlje - su Brazil, Rusija i Indija. Na drugoj strani, tržišta Zapadne Europe i Sjeverne Amerike rastu tek između 2 i 5 posto.

Promatrano prema kategorijama proizvoda perjanice tog rasta su mobilni telefoni, s godišnjim rastom (vrijednosno) od 14%, slijede televizori (11%), i PC (10%). Sveukupno ove tri grupe proizvoda čine 65% ukupnog tržišta tehničkih proizvoda
a karakterizira ih inovativnost (pametni telefoni, televizori s ravnim ekranom te pomak od klasičnih PC-a na prijenosne ...). Ovoj se grupi pridružuje još prijenosni navigacijski uređaj za kojeg je globalna projekcija rasta u ovoj godini čak 49%.

Spomenuti mali rast prodaje u Zapadnoj Europi (ukupno za cijelu grupu tek oko 2%) u ovoj godini karakterizira prodaja televizora ravnih ekrana (rast te kategorije je 14%!), te još nekih naprednih tehničkih proizvoda (više u nastavku). Zanimljivo je pak da čak 60% te ukupne prodaje tehničkih proizvoda otpada na samo 3 zemlje Zapadne Europe i to V. Britaniju (22%), Njemačku (21%) i Francusku (17%).

Televizori - kao i prošlih godina, na tržištu tehničkih proizvoda, prodaja televizora ima najveći rast u Zapadnoj Europi. Potaknuto nogometom (Euro 2008) rast u prvoj polovini godine iznosi oko 8%. Približno 84% te prodaje dolazi od LCD televizore i 14% otpada na plazma ekrane, dok tradicionalni CRT televizori čine svega oko 2% prodaje ove kategorije. U odnosu na isto razdoblje prethodne godine rast prodaje za LCD je oko 19% s posebno većim rastom ekrana veličine 37 inča ili više. Ipak ekrani od 32 inča ostaju najpopularniji i bira ih jedan od tri kupca.

Prodaja plazma televizora (vrijednost) pala je za oko 8% ali to je rezultat nižih cijena za ove proizvode. Sada više od 60% potrošača bira ekran od 42 inča premda i ekrani od 50 inča postaju sve popularniji.

HD televizori koji djelomično podražavaju visoke rezolucije postali su standard i čine 86% prodaje LCD-a i 98% prodaje plazme. Slijedeća stepenica su cjeloviti HD televizori kojima brzo raste popularnost i sada predstavljaju oko 15% prodaje LCD-a, odnosno 12% plazme.

Prosječna cijena televizora još je uvijek oko 700 eura ali cijene dalje padaju. Tako je danas televizor s ekranom od 37 inča oko 21% jeftiniji nego prošle godine, dok je plazma od 50 inča za trećinu jeftinija. Ipak, prosječna cijena prodanih televizora ostaje nepromijenjena zato što je prisutan stalan trend kupovine sve većih ekrana te s nekim dodatnim funkcijama.

DVD „player/recorder“- na tržištu Zapadne Europe ova kategorija i daje gubi udjel. Po prodanim jedinicama pad iznosi 13% a po vrijednosti – 17%. Sada Blu-ray postaje nasljednik DVD-a i vrijednosno raste na oko 9% ukupne prodaje DVD player-a u prodanim jedinicama oko 2%. U ovom segmentu prisutan je pad cijena tako da je oko 37% jedinica u srpnju bilo na razini manjoj od 300 eura. Predviđanja ukupne prodaje za 2008. godinu u GfK-u iznose oko 12,8 milijuna tradicionalnih kućnih DVD playera, pola milijuna Blue-ray jedinica i 5,7 miljuna DVD recorder-a.

I jedan mali uređaj ima veliki rast potražnje - „USB stick“ i to oko 38% !

„Camcorders“ - prodaja video kamera u prvoj polovini 2008. godine u Zapadnoj Europi pala je za oko jedan posto ali stalan pritisak na sniženje cijena prouzročio je pad vrijednosti prodaje za 12%. Ipak „digital hard-disk drive (HDD) kamere imaju značajan rast tako da volumen prodaje raste za 65% a vrijednost za 34%. HDD jedinice sada čine oko 42% ukupne vrijednosti prodaje. Postoji još jedan zanimljiv trend za „high-definition camcorders“ gdje je postignut 10% udjel u volumenu prodaje i 25% u vrijednosti. GfK-ova prognoza za 2008. godinu iznosi oko 4,2 miljuna prodanih primjeraka ove kategorije.

U Hrvatskoj se (uz razne druge proizvode) posebno od ove godine prate i digitalni fotoaparati u okviru GfK Retail and Technology (panelom su pokrivena 2 kanala prodaje - „Electrical Specialists“ i Mass Merchandisers“ a bez „Photo specialist-a“). Prosječna cijena digitalnih fotoaparata u prvoj polovici ove godine iznosila je 187 eura, i to za kompaktne digitalce 173 eura, a SLR kamere 639 eura. Stoga SRL segment u Hrvatskoj uz samo 3% u količini, u vrijednosti ostvaruje čak 10%. Dok u Europi te kamere ostvaruju otprilike dvostruki udio u količini i vrijednosti. Može se još napomenuti da u Hrvatskoj Sony ima najviše različitih modela na tržištu, a ujedno je i najprodavanija marka. Ipak, po udjelu u vrijednosti izjednačen je s Olympusom koji (zahvaljujući dominaciji u skupom segmentu SRL digitalaca) ima najveći vrijednosni
promet. Trend rasta prisutan je kod manje zastupljenih marki kao što su Benq, Panasonic, Samsung i Kodak.

Hi-fi /kućni kino sistemi - potražnja za ovim uređajima u Zapadnoj Europi se nije promijenila u ovoj godini jer je prodaja samo 1 posto niža nego cijele prošle. Međutim, nova tehnička rješenja/sistemi povećala su vrijednost prodaje za tri puta u odnosu na prvu polovinu 2007. godine.

Portabl audio uređaji - nakon brzog rasta u proteklom razdoblju na tržištu MP3 player-a dolazi do saturacije. Količinski pad iznosi 12% u odnosu na prvu polovinu 2007. godine a vrijednosno je to oko 14%. Pojavljuju se novi proizvodi nižih cijena koji koriste „flash technology“ a prognoza GfK-a govori o prodaji od oko 35,5 milijuna MP3 player-a u 2008. godini.

Kod elektronike u automobilima postoji potražnja ali prodaja vrijednosno pada tako da je u prvoj polovini 2008. godine po prvi puta prodaja vrijednosno pala za 11%.
Uzrok je u tome što raste volumen prodaje prijenosnih navigacijskih uređaja za 38% ali vrijednosno se smanjuje za 7%. Cijene su ovih uređaja u odnosu na isto razdoblje prošle godine pale za 32% i sada u prosjeku iznose oko 202 eura po jedinici. Predviđa se da će se u ovoj godini u Zapadnoj Europi prodati oko 17,6
milijuna komada ovih uređaja.

O istraživanju : prikazani podaci rezultat su kontinuiranog istraživanja GfK Grupe u okviru panela tehničkih proizvoda u 73 zemlje svijeta. I u Hrvatskoj se u sklopu ovog projekta prati 20 grupa proizvoda tj. pokrivena su slijedeća tržišta: veliki kućanski aparati, mali kućanski aparati, audio i video, telekomunikacijska oprema, zabava, foto-oprema.





Povezano