Na sajmu sudjeluje 227 izlagača iz 23 zemlje, od čega 151 inozemni, na ukupno 9500 četvornih metara izložbenog prostora.
Zemlje sudionice: Austrija, Belgija, Finska, Francuska, Italija, Izrael, Japan, Kanada, Kina, Mađarska, Nizozemska, Njemačka, Ruska Federacija, SAD, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Tajvan Kina, Velika Britanija i Sjeverna Irska i Hrvatska.
Pokrovitelj sajma MEDICINA I TEHNIKA 2009. je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske.
Zdravstvo i socijalna skrb u Proračunu Republike Hrvatske i za 2009. participiraju sa značajnim sredstvima. Nažalost, struktura troškova je takva da još uvijek premaleni dio proračunskih sredstava odlazi za nabavku potrebnih medicinskih i drugih uređaja i opreme, koji bi naš bolnički i ukupni zdravstveni sustav bitno unaprijedili i svrstali ga na više mjesto u usporedbi s ostalim europskim zemljama.
Stručni posjetitelji sajma MEDICINA i TEHNIKA, posebno nabavne službe u bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama, moći će i na ovom sajmu vidjeti brojne novosti s područja medicinske, laboratorijske, rehabilitacijske te dentalne opreme i uređaja, pa je za očekivati da će Sajam korisno poslužiti upravo u tu svrhu.
Pritom treba imati na umu da je sajam MEDICINA i TEHNIKA već godinama čvrsta uporišna točka i sigurno referentno mjesto za odluku o barem dijelu tih nabavki. Nadamo se da će tu funkciju odigrati i ove godine.
Tijekom svih dana održavanja sajam prati i bogat program stručno-popratnih događanja (stručnih skupova, okruglih stolova, predavanja, seminara, simpozija i kongresa), koja, uz izložbeni dio, čine MEDICINU I TEHNIKU referentnim mjestom za okupljanje struke, predstavljanje noviteta i pružanje uvida u mogućnosti korištenja novih tehnologija.
Uspješan projekt u sklopu sajma MEDICINA I TEHNIKA je i 7. međunarodno natjecanje ekipa hitne medicinske pomoći
- Mjesto i vrijeme održavanja
subota 09.05.2009.
Zagrebački velesajam – otvoreni prostor uz Južni ulaz - nedjelja, 10. i ponedjeljak, 11.05.2009.
Solaris – Šibenik, Županija šibensko-kninska - Pokrovitelji
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske, Grad Zagreb – Gradski ured za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje - Organizator
Zagrebački velesajam: projektni tim MEDICINE I TEHNIKE - Suorganizator
Regionalno središte za pružanje pomoći i uklanjanje posljedica katastrofa – Divulje - Sudionici
17 timova hitne medicinske pomoći
20 članova stručnog ocjenjivačkog suda
Hrvatska gorska služba spašavanja – stanica Zagreb 09. svibnja u 12.00 sati u sklopu natjecanja ekipa hitnih medicinskih pomoći izvest će pokaznu vježbu brze evakuacije unesrećene osobe s krova zgrade sistemom "Tyrolian traverse".
Hrvatska gorska služba spašavanja također će izvesti prezentaciju rada u sklopu helikopterskog dežurstva. U kratkoj prezentaciji predstaviti će neke od sudionika dežurstva, pokazati dio medicinske opreme, prikazati opremu za helikoptersko spašavanje, i kratko raspraviti iskustva ovakvog načina organizacije HEMS-a.
Za široku publiku MEDICINA I TEHNIKA kao i uvijek priprema sadržaje poput besplatnih liječničkih pregleda, dijagnostike i stručnih savjeta u organizaciji raznih društava, edukacijskih centara, savjetovališta, udruga, zavoda.
- mjerenje tlaka, šećera, indeksa tjelesne mase,
- davanje inf. oboljelima od raka debelog crijeva, oboljelima od celijakije, od srčanih bolesti
- davanje inf. roditeljima djece sa mentalnim i tjelesnim teškoćama
- promocija zdravog načina života
- davanje informacija o pravima pacijenata u zdravstvu
- edukacija oboljelih od distrofije mišića (teško pokretne i nepokretne osobe)
- edukacija i osposobljavanje slijepih i slabovidnih osoba za korištenje tehnike bijelog štapa te o ulozi rehabilitacijskih pasa za osobe sa invaliditetom.
Od stručno popratnog programa izdvajamo:
5. hrvatski simpozij: Ultrazvuk u ginekologiji i perinatologiji koji se održava u petak, 8. svibnja u 13.00 sati.
Cilj ovog skupa jest razmatranje problematike ultrazvučne dijagnostike u ginekologiji i perinatologiji, ali i stvaranje stručnih i normativnih protokola kojima će se nastojati olakšati svakodnevni klinički rad na svim razinama zdravstvene zaštite.
Ultrazvuk je dominantna metoda za praćenje razvoja i stanja ploda u maternici kao i otkrivanje fetalnih malformacija. Svjedoci smo intenzivnog razvoja antenatalne dijagnostike, te praćenja kako strukturalnog tako i funkcionalnog razvoja fetalnog mozga. Zahvaljujući prije svega tehnici tro-dimenzionalnog i četvero-dimenzionalnog ultrazvuka, danas pratimo fetalno ponašanje, pokrete ekstremitetima, pokrete
lica, sinkronizaciju pokreta i na temelju tih informacija zaključujemo o stupnju neurološke razvijenosti fetusa.
Za sada, to je jedina metoda kojom raspolažemo, a koja nam može pomoći u eventualnoj predikciji cerebralne paralize, čiji uzrok, unatoč mnogim spoznajama, niti dan danas ne možemo objasniti.
20. simpozij Hrvatskog društva medicinskih biokemičara: "Kronična opstrukcijska plućna bolest", koji se održava 7. svibnja
Obrađuju se teme vezane uz KOPB kao što su:
- oksidacijski stres i kronična opstrukcijska plućna bolest
- upalna reakcija u kroničnoj opstrukcijskoj plućnoj bolesti
- genetika i kronična opstrukcijska plućna bolest