Savjeti za njegu kože lica

Piše: I.Š.
Objavljeno 24.02.2008.

0

Usljed promjenjivosti prouzrokovane raznim čimbenicima, često nije lako odrediti kojem tipu pripada koža lica. Nije isto kada vam kozmetičar pri pregledu kaže kakva je vaša koža i ponudi neku novu kremu koja će vas riješiti svih muka, ili kada vi osobno, koji tu kožu "nosite", pratite iz dana u dan sve njene promjene.

Savjeti za njegu kože

Savjeti za njegu kože

Savjeti za njegu kože

Kako odrediti tip kože? Kako se snaći u moru kozmetičkih preparata kada se svaki proizvođač zaklinje da je baš on najbolji? Kako se boriti protiv sve učestalijih iritacija i oštećenja kože?

Da biste sebi skratili muke, nije naodmet krenuti od početka i najprije posjetiti dermatologa. Nemojte se iznenaditi ako vam, osim vanjske njege, preporuči određen način života. Da biste imali svoja dva kvadratna metra zdrave i sjajne kože, prvo je morate nahraniti u doslovnom smislu riječi - obiljem voća, povrća, žitarica, nemasnog mesa i mliječnih proizvoda. Morate joj utažiti žeđ s barem osam čaša vode na dan. Ne smijete je trovati alkoholom, nikotinom i kofeinom.

Morate je zaštititi od stresa jer ona je nepogrešivo ogledalo vašeg psihofizičkog stanja. Povezanost stresa sa nekim kožnim bolestima znanstveno je dokazana. Na brojnim klinikama za kožne bolesti rade psiholozi i psihijatri, jer se neki kožni problemi mogu riješiti samo suradnjom s njima.

Cijena i popularnost kozmetike nisu presudni - ne morate potrošiti bogatstvo da biste imali djelotvornu kremu. Najvažnije je sa osnovnom, svakodnevnom njegom početi na vrijeme i prilagođavati je kasnijoj dobi. Nemojte svoju kožu shvatiti kao nešto što se samo po sebi podrazumijeva - ona vas štiti od ozljeda, mikroorganizama, štetnih tvari, UV zračenja, regulira tjelesnu temperaturu, omogućuje vam da osjećate dodir, bol, toplinu (hladnoću), podnosi odjeću, nakit, šminku... Nije joj lako. Pomozite joj!

Najvažnija je osnovna njega. Dakle, očistite lice sredstvom za čišćenje koje uklanja nečistoću, suvišnu masnoću, odumrle stanice kože i šminku. Potom osvježite i dodatno očistite kožu tonikom. Zaštitite lice dnevnom hidratantnom kremom koja će koži osigurati glatkoću i gipkost. Prije spavanja nanesite noćnu kremu koja će potaknuti dubinsko obnavljanje kože. Četiri osnovna koraka svakodnevne njege samo su naizgled jednostavna. Naročito ako se zna kako svaki tip kože sobom nosi različite potrebe. Međutim - kojem tipu uopće pripada vaša koža?

Masna / nečista koža

Masnu kožu lako odaje sjaj i vidljive pore (posebno na čelu, nosu i bradi). Pojačano izlučivanje loja, kiselina i soli te površinske rožnate stanice i ostaci šminke mogu na koži stvoriti agresivan sloj, pa je iznimno važno čišćenje. Idealni su gelovi i losioni s malenim česticama koji temeljito čiste kožu, a potom se preporučuje tonik s biljnim ekstraktima koji smanjuje lučenje loja. Najbolje su kreme i emulzije s matirajućim učinkom - brzo se upijaju, vežu izlučene masnoće i imaju učinak laganog hlađenja.

Dva puta tjedno trebalo bi napraviti piling kako bi se usporilo zatvaranje pora, nastajanje mitesera i(li) crvenih i gnojnih prištića - čestih "pratitelja" masne kože koja je sklona bakterijskim infekcijama. Tada je pogodan gel za pranje s pH 5,5, flasteri protiv mitesera i zatvorenih pora, antibakterijski losioni, blagi piling jednom tjedno i maske s dubinskim djelovanjem.

Normalna / mješovita koža

Odiše li vaša koža prirodnim sjajem, meka je, glatka, malo više suha zimi i masnija ljeti i nije previše osjetljiva, doista ste sretnica! Čuvajte to što imate! Hranite je i jačajte pravilnom prehranom, uzimanjem dovoljno tekućine, vježbom, izbjegavanjem alkohola, nikotina, kofeina i stresa (to, naravno, vrijedi i za sve ostale tipove). Da bi koža što duže ostala zdrava i sjajna, potrebno je i ujutro i navečer dobro je očistiti sredstvima koja neće promijeniti njen osjetljivi pH. Za dnevnu njegu i zaštitu od djelovanja okoline upotrebljavajte kreme sa zaštitnim UV faktorom i antioksidansima - "hvatačima" štetnih slobodnih radikala. Za noć se preporučuje lagana hidratantna krema te krema za područje oko očiju.

Imate li mješovitu kožu na kojoj ništa nije posebno problematično osim T-zone (masnije čelo, nos i brada), savjetujte se s dermatologom i pažljivo odaberite odgovarajuću kozmetiku - postoji mnoštvo proizvoda za njegovanje T-zone.

Suha / osjetljiva koža

Pore su jedva vidljive, a koža je nakon pranja jako napeta i ne može zadržati vlagu. Neki cijeli život imaju suhu kožu, a u drugih to može biti posljedica sezonskih promjena (sunce, vjetar, hladnoća), načina života (grijanje u stanu/kući), neke bolesti ili starenja. Za čišćenje treba upotrijebiti kreme i emulzije s tvarima koje čuvaju vlažnost i ne isušuju kožu te umirujućim biljnim ekstraktima. Tonici moraju biti bezalkoholni, a kreme uz vlažnost trebaju sadržavati masnoće - lagane kreme nisu pogodne jer izazivaju napetost kože. Obavezne su i kreme za područje oko očiju, vrat i dekolte te osvježavajuće maske s regenerirajućim, dugotrajnim djelovanjem.

Ako je koža sklona nadraživanju i crvenilu, njegujte je blagim fluidom za čišćenje i tonikom s umirujućim biljnim ekstraktima. Ujutro nanesite hidratantnu dnevnu kremu ili fluid (bez mirisa, boje, konzervansa i emulgatora), a za noć kremu s ceramidima koji povezuju stanice i štite od isušivanja.

Zrela koža

Koža zadržava manje vlage i sporije se obnavlja, žlijezde lojnice slabije rade. Pigmentne mrlje, orožnjela površina, prošireni kapilari, sve izraženije bore, opuštenost, suhoća... Godine ostavljaju prepoznatljive pečate na koži. Naravno da nema čarobnog sredstva koje će spriječiti starenje, ali postoje djelotvorni načini da se ono ublaži. Zrela koža zahtijeva iznimno blage kreme za čišćenje s visokom koncentracijom prirodnih ulja koja je čine nježnijom i brzo izgrađuju zaštitni kiseli sloj na površini. Tonici također trebaju biti blagi, bezalkoholni, s dodacima koji povećavaju glatkoću i umiruju.

Za dnevnu njegu preporučuju se kreme s vitaminima A, E i C, koji neutraliziraju slobodne radikale, i biljnim ekstraktima koji stimuliraju vezivno tkivo. Za noć je dobro upotrebljavati kreme koje obnavljaju stanice - s kolagenom, voćnim kiselinama, vitaminima, kisikom... Znatno će pomoći i ampule i serumi s visokom koncentracijom aktivnih tvari.

Treba znati i to da je koža često kombinacija dva tipa, te da se tokom mjesečnih ciklusa, u tih nekoliko dana, koža najviše mijenja, tako da njen izgled tada ne treba uzimati u obzir za ovu analizu. Svaka koža reagira drugačije, samim tim nije svaki preparat odgovarajući za svaki tip kože.

Obratite pažnju na sljedeće: Kako se osjeća vaša koža poslije čišćenja? Da li je pretjerano suha, zategnuta, ili je crvena? Koliko brzo je koža upila kremu nakon što ste je nanijeli na lice? Da li je upila tako brzo da želite staviti novi sloj? Kada vam se tijekom mjeseca ili dana koža lica mijenja, kada je masna, obratite pažnju koliko vremena je prošlo od čišćenja, itd... Ako malo više vremena posvetite koži, lakše ćete se prepoznati u osnovnim tipovima kože i znat ćete što je vašoj koži potrebno, kao i da li su preparati koje koristite odgovarajući.
 
{mosgoogle center} 





Povezano