Sifilis (Spolna bolest)

Piše: CroModa.com/Wikipedia.org
Objavljeno 10.04.2009.

0


Sifilis je zarazna spolna bolest koju izaziva bakterija spiroheta, koju je otkrio Schaudinn 1905. godine. Sifilis se može dobiti seksualnim putem ili putem dodira s nekim tko je inficiran.

Sifilis je zarazna spolna bolest koju izaziva bakterija spiroheta, koju je otkrio Schaudinn 1905. godine. Sifilis se može dobiti seksualnim putem ili putem dodira s nekim tko je inficiran. Širi se preko otvorenih rana i osipa koje sadrže bakterije koje mogu proći kroz mukozne membrane genitalija, usta ili anusa kao i drugih dijelova tijela na kojima je koža povrijeđena. Za razliku od drugih zaraznih bolesti, sifilis ne stvara trajni imunitet pa je moguće zaraziti se njime ponovo. Treba imati u vidu da korištenje kondoma smanjuje rizik od zaraze, ali ne štiti od njega u potpunosti.

 

Razvoj bolesti

Primarni stadij: Poslije tri tjedna od zaraze, koliko traje period inkubacije, javlja se bezbolan čir koji se naziva tvrdi čankir. Obično se javlja na genitalijama ili blizu mjesta prodora bakterije. Ubrzo se javljaju promjene na okolnim limfnim žlijezdama koje oteknu, ali su bezbolne. Može se dogoditi da ovaj prvi stadij prođe bez primjetnih simptoma, posebno kod žena jer se ovaj čir často nalazi u unutrašnjosti vagine tako da ostane potpuno neprimijećen. U primarnom stadiju čankir je jako zarazan.

Sekundarni stadij: Ovaj stadij se javlja između prvog tjedna i šest mjeseci, kada počinje sekundarni razvoj. Do tada se bakterija proširila po cijelom organizmu. Na koži se javljaju osip, najprije ružičaste, zatim tamno crvene i mrke boje, poslije kojih dolaze čvorići, a onda sve to iščezne.

Latentni stadij: Nakon nekoliko godina, obično 6-10, počinje tercijarni stadij. U ovoj fazi ne postoje vidljivi znaci bolesti, ali bakterija je najvjerojatnije već počela napadati srce, mozak i druge unutrašnje organe.

Kasni stadij: U ovoj fazi već postoji neka od sljedećih bolesti: ozbiljno srčano oboljenje, sljepilo, progresivna paraliza, čak i mentalni poremećaji. U ovoj fazi sifilis nije prenosiv. Međutim, danas rijetko tko dolazi u ovu fazu zahvaljujući uspješnoj primjeni lijekova.

Dijagnoza/liječenje

 

Do pronalaska penicilina sifilis je bio smrtonosna bolest. Liječio se živom. Od njega su umrli mnogi velikani i ljubavnici iz prošlih vremena.

Sifilis se može dijagnosticirati i liječiti u bilo kom stadiju bolesti. Liječi se penicilinom. Pošto se bolest ponekad ponovno javlja i da bi se izbjegli propusti, preporučljivo je da se nakon liječenja test na sifilis ponovi bar još dva puta. Prva tri stadija se liječe u potpunosti bez ikakvih trajnih oštećenja, a u posljednjem stadiju mogu se zaustaviti daljnja oštećenja.

Izvor: Wikipedia.org






Povezano