2. Povećajte količinu zelenog, žutog i crvenog povrća bez škroba, neka ono čini bar trećinu, a, još bolje, polovicu namirnica koje unosite u organizam. Druga polovica trebala bi uključivati namirnice koje sadrže škrob (kukuruza, proso, pšenica, zob, smeđa riža, krumpir, tikva, grah, mahunarke).
3. Odustanite od hrane s visokom količinom jednostavnih šećera, uključujući suho voće i sokove. Jedite svježe voće jednom ili dva puta dnevno.
4. Zdrava dijeta koja se temelji na biljnim bjelančevinama sprječava nakupljanje masnoća, pretilost, dijabetes, autoimune bolesti, rak te bolesti srca, vida, kostiju i bubrega.
5. Zaboravite na vitaminske dodatke. Prerada hrane u organizmu složen je biokemijski proces. Čak i najjednostavnije namirnice sadrže stotine i tisuće različitih mikroelemenata. Posebne tvari u obliku dodataka nikada neće postati dobra zamjena za spojeve koje ćete unijeti kvalitetnim namirnicama.
6. Isključite brašno iz svoje prehrane, a to uključuje i kruh i sve ostale proizvode od brašna. Pri proizvodnji brašna ugljikohidrati se prerađuju i više ne sadrže takve korisne elemente kao što su vlakna, vitamini i minerali.
7. Bolje je jesti često, no malo, nego rijetko, ali u velikim porcijama.
8. Dajte prednost jednostavnim jelima, na primjer, krumpiru s brokulom ili grahu s rižom i povrćem bez škroba. Što je jelo složenije, to je veća šansa za nakupljanje suvišnih kilograma.
9. Suzdržite se od posjeta restoranima.