Oko 50 francuskih političara bori se za zakon koji bi upotrebu photoshopa stavio pod kontrolu. Ako već na cigaretama stoji upozorenje da su opasne po zdravlje, onda bi i na lažnim fotografijama trebalo naznačiti da ne odražavaju stvarnost
"Ljudi vjeruju je ono što vide na tim fotografijama stvarnost. Svaka uljepšana fotografija, bez obzira je li u pitanju naslovnica magazina, politička kampanja ili umjetnička fotografija, morala bi imati neko upozorenje“, kaže jedna francuska zastupnica.
No, što o tome misli 'druga strana', ona koja svoj posao gotovo ne može ni zamisliti bez photoshopa? „Kamera je uvijek lagala i uvijek će lagati. Takve stvari treba uzeti s blagom rezervom. Fantazija i umjetnička interpretacija sastavni su dio mode, reklamne industrije i art fotografije“, komentirao je komentirao je Tony Chambers, bivši umjetnički direktor magazina GQ. "Nesumnjivo postoje zloupotrebe photoshopa. Ponekad su lica neprepoznatljiva, mijenjaju se boja očiju i crte lica. Ponekad se osjećam kao idiot gledajući takve fotografije. Ali, znate, postoji jedna globalna težnja za savršenstvom, svi teže perfekciji. Bit će jako teško ograničiti slobodu umjetničke interpretacije“, kaže kaže Marc Ascoli, direktor reklamnih kampanja japanskog dizajnera Yohjija Yamamota. Prema prijedlogu zakona, sve fotografije koje su na bilo koji način uljepšane morale bi imati jasno istaknuto upozorenje. U protivnom – kazna!