Za opremanje svojih luksuznih hotela Goran Štrok kupio je talijanski parket. Tako je bar mislio.
Kroz taj primjer najbolje se oslikava sadašnje stanje na hrvatskom tržištu. Drvna industrija ima potencijale ali investitori radije posežu za stranim proizvodima bilo da se radi o vratima, prozorima, parketu ili pak namještaju za hotele.
- Hrvatska drvna industrija ne traži protekcionizam, ali da se u tom području mora nešto napraviti više je nego jasno bar kada je riječ o investicijama koje su u hoteljerstvu i subjektima u srodnim ili pratećim objektima u društvenom vlasništvu. Kada je riječ o privatnom vlasništvu tu su mogućnosti male jer financijeri su banke koje su u stranom vlasništvu i postavljaju uvjete koji preferiraju kupnju opreme iz njihovih domicilnih zemalja, rekao je Marijan Sušnik državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva.
Na skupu je iznesen i podatak da je Austrija izradila studiju o potencijalima jadranske regije glede plasmana proizvoda od drva, a naši proizvođači još uvijek nemaju nikakvu strategiju, kasne s informacijama o tom što nude, kasno doznaju za investicije i nedovoljno agresivno nastupaju prema investitorima. S druge strane inozemni proizvođači imaju priču o svom proizvodu, imaju na vrijeme informaciju o tom gdje će i što će se raditi pa promptno reagiraju i proizvodom i ponudom.
Stanje se ipak polako mijenja. Tim "Drvo je prvo" s niz akcija pokušava nametnuti svijest da je domaći proizvod kvalitetniji od onoga iz uvoza, da cijenom i dizajnom može biti konkurentan.