Tekstilna industrija: Rasprodajama protiv krize

Piše: Biserka Ranogajec (Poslovni.hr)
Objavljeno 14.09.2009.

0

Ilustracija (Foto: Lenntech.com)

Jadran tvornica čarapa u prvih šest mjeseci ove godine bilježi 1,7 milijuna kuna gubitka. Lani je Jadran imao dobit od 1,7 milijun kuna. Bez obzira na takav rezultat, direktor tvrtke Živko Žužul ipak se nada pozitivnom poslovanju i na kraju ove godine...

Jadran se nada pokriću gubitka do kraja godine, Zelinki je promet pao 50%, a Siscija preispituje isplativost izvoznih narudžbi

Ilustracija (Foto: Lenntech.com)

Jadran tvornica čarapa u prvih šest mjeseci ove godine bilježi 1,7 milijuna kuna gubitka. Lani je Jadran imao dobit od 1,7 milijun kuna. Bez obzira na takav rezultat, direktor tvrtke Živko Žužul ipak se nada pozitivnom poslovanju i na kraju ove godine, piše Poslovni.hr.

Žužul optimizam temelji na dobrim rezultatima u izvozu koji je u osam mjeseci ove godine vrijednosno 30% veći od onog iz istog razdoblja lani. Jadran napušta postupno loan poslove i s vlastitim brendom u izvozu čarapa u osam mjeseci 2009. ostvario je već 12,9 milijuna kuna. Međutim, gubitak u prvom polugodištu samo dokazuje koliko je zabrinjavajuća situacija na domaćem tržištu koju su još otežali, dodaje Žužul, viša stopa PDV-a i krizni porez. Kod MTČ-a, također proizvođača čarapa, gubitak je u prvoj polovici godine povećan u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje 55% i iznosi 8,9 milijuna kuna. Uprava tvrtke navodi da su smanjene poslovne aktivnosti i da imaju poteškoća u naplati. Tekstilpromet je također izvijestio o gubitku od 29,2 milijuna kuna za šest mjeseci, što je “uzrokovano ponajprije padom prodaje zbog opće gospodarske krize”. U toj kompaniji kažu da se struktura potrošnje mijenja pa građanima ostaje sve manje za kupnju tekstilne robe. Uprava je svjesna da se zbog pada prodaje povećavaju rizici većim zalihama robe te dodatnog sniženja koja su ionako započela prije nego prijašnjih godina. Tekstilci, naime, nisu mogli viši PDV ukalkulirati u cijenu zbog sezonskih rasprodaja i straha što će biti dalje. Prometi su im upola manji što je donijelo gubitke i onima koji ih prije nisu imali. Zabrinuti su kako dalje raditi jer hrana se mora kupiti, ali ne i odjeća. Ovog ljeta i rasprodaje su bile više od uobičajenih. Varteks je krenuo sa sniženjem do 50% a potom 65%, Lantea je prvo imala 30% i povećala na 50%, a u Roses Fashion Outletu u Sv. Križu Začretje cijene su rezali do 70% i svakog vikenda kupcima čak nudili besplatan prijevoz autobusom iz Zagreba i natrag.

Pad prometa

Marija Loborec, direktorica Zelinke, razmišlja kako će na poslovanje manji utjecaj imati porezi na plaće jer su njihova primanja ionako niska. Za Zelinku će, međutim, rast PDV-a biti godišnji trošak od oko 100.000 kuna i sadašnji gubitak će zbog dodatnog utjecaja poreza biti veći za 180.000 kuna. Promet je u lipnju u odnosu na svibanj pao 50%, dok je srpanj bio na razini lipnja unatoč sniženjima. Kako imaju stalni rast zaliha, prisiljeni su raditi rasprodaje i ispod nabavnih cijena.

Teška zima: Milan Stojanović iz Zlatne igle Siscia kaže da se unatoč stranim narudžbama teško pokrivaju uz tečaj kune i visoke troškove. Stojanović ima brend i izvoznu nišu u Rusiji, ali tvrdi da će na zimu mnogi ostati i bez ionako niskih primanja.





Povezano