Jurnjava se nastavlja akcijskim trilerom Johna Frankenheimera Ronin, s odličnim Robertom de Nirom i Jeanom Renoom u naslovnim ulogama, hvaljenim zbog fantastično režiranih scena potjere ulicama Nice i Pariza, snimljenima uz vrhunske kaskadere i bez pomoći CGI-a. Nakon toga selimo u Južnu Ameriku s Čarobnjakom Williama Friedkina, zanemarnim remek-djelom američke kinematografije 1970-ih, u kojem se Friedkin primio prerade egzistencijalističkog trilera Nadnica za strah (1953) Henri-Georgesa Clouzota.
Tjedan se zaključuje s Christine, filmom koji spaja dva nezaobilazna imena kanona strave: Stephena Kinga i Johna Carpentera. Carpenter je zadržao fascinaciju mladalačkom pop-kulturom 1950-ih te psihoseksualnim humorom iz Kingova romana te ga zahvaljujući preciznoj, ekonomičnoj i efektnoj režiji pretvorio u jedan od najzabavnijih filmova strave iz ranih 1980-ih.
Noviteti: Trnci & žmarci
Iako nije po svačijem ukusu, film strave poseban je žanr, koji društvene probleme s kojima se suočavamo odijeva u ruho fikcije te nam tako pomaže da se s njima lakše suočimo. Povodom skorašnje Noći vještica ovotjednu programsku liniju Noviteti posvetili smo filmovima strave iz recentne distribucije. Svaki od njih hvata se u koštac s aktualnim društvenim trzavicama te originalno promišlja žanrovsku tradiciju.Nevidljivi čovjek Leigha Whannella odlična je revizija klasičnog čudovišta studija Universal u jeku pokreta #MeToo, dok Antebellum Gerarda Busha i Christophera Renza predstavlja intrigantan komentar na povijest američkog rasizma. Koko-di koko-da Johannesa Nyholma atmosferična je i neobična meditacija o gubitku i žalovanju, dok je Svjetionik Roberta Eggersa fantazmagorična priča o postepenom klizanju u ludilo. Početkom tjedna podsjetit ćemo se Izgaranja, psihološke drame južnokorejskog redatelja Leeja Chang-donga. Riječ je o impresivnoj studiji klasnog trenja, muške zavisti i rastuće paranoje inspriranoj kratkom pričom Harukija Murakamija, koja se našla na brojnim popisima najboljih filmova 2018. godine.
Tjedan se zavrtšava premijernim prikazivanjem Stana 32, španjolske horor-uspješnice o obitelji iz provincije koja seli u stan u Madridu, u kojem otkriva da nije sama. Riječ je o vizualno impresivnom i scenografski bogatom filmu čiji redatelj Albert Pintó daje ljudsko lice nadnaravnim prijetnjama. A uz to što je poharala lokalna kina, navodno je inspirirana istinitim događajima!