Burno je bilo danas (srijeda) u Parizu. Već mjesecima je najavljivan posljednji oproštaj velikog talijanskog dizajnera, Valentina, pa enormno interesovanje medija nikoga nije iznenadilo.
"Tužna sam jer nas je napustio jedan od najvećih modnih dizajnera svih vremena. Nakon njega će ostati jedna velika praznina u svijetu mode. Sumnjam da će ga neko naslijediti", kroz suze je cijeli događaj komentirala talijanska televizijska zvijezda Simona Ventura.
Valentino Clemente Ludovico Garavani je rođen prije 75 godina, a njegova modna kuća je sinonim prestiža kada je u pitanju haute couture i ready-to-wear odjeća.
Valentino se za modu zainteresirao još dok je pohađao školu u Vogheri (Lombardija, Italija), gdje je na njega presudan utjecaj izvršila mdona dizajnerica Ernestina Salvadeo. Sa 17 godina odlučuje poreseliti u Pariz, što se kasnije pokazalo odličnim potezom. U istome je gradu studirao na Ecole des Beaux Arts i Chambre Syndicale de la Couture Parisienne. Prvi profesionalni angažmani vezani su za Jacques Fath i za čuvenu Balenciagu. Nakon toga je počeo raditi za Jean Desses, i ta poslovna avantura trajala je oko opet godina.
1959. godine Valentino napušta Pariz i vraća se u rodnu Italiju zajedno sa svojom ljubavnicom, francuskinjom Gerald Nanty. U Rimu je otvorio modnu kuću koja je vrlo uspješno funkcionirala.
Međutim, pravi internacionalni proboj počinje 1962. godine u Firenci, koja je u to vrijeme bila talijanska metropola mode. Već svojom prvom revijom u Pitti Palaceu oduševio je prisutne i naznačio grandioznu dizajnersku karijeru. Sredinom šezdesetih godina već je bio širom svijeta poznat kao talijanski maestro haute couturea. 1967. godine primio je nagradu Neiman Marcus, koja se smatra modnim ekvivalentom Oscara. Begum Aga Khan, Farah Diba, Jacqueline Kennedy Onassis, Elizabeth Taylor, Marella Agnelli i Princess Margaret samo su neke od velikih ličnosti toga doba koje su bile njegove stalne mušterije, ali i osobni prijatelji.
Sedamdesetih godina Valentino većinu vremena provodi u New Yorku, gdje je njegov istančan osjećaj za modu i estetiku bio iznimno cijenjen i od glavne urednice Voguea, Diane Vreeland, i neprevaziđenog kralja pop-arta, Andyja Warhola.
1989. godina je u znaku otvaranja ateljea pod nazivom Accademia Valentino, koji je smješten u Rimu, u blizini njegovog prvog butika. Ovu zanimljivu građevinu projicirao je čuveni arhitekta - Tommaso Ziffer.
1998. su Valentino i njegov poslovni partner Giancarlo Giammetti prodali modnu kuću kompaniji HdP za otprilike 300 milijuna dolara.
Valentinova karijera će ostati upamćena kao jedna od najblistavijih priča u svijetu mode. Istančan osjećaj za estetiku, osobito za visoku modu (koja ga je i proslavila), učinila je od njega istinsku modnu ikonu i omiljenog dizajnera svjetskih celebrytija. Nakon 40 godina ajtivnog bavljena ovim poslom, Valentino je postao druga riječ za glamur, a prezentacije kolekcija haute couturea će biti gotovo pa nezamislive bez njegovog učešća.
{mosgoogle center}