Varteks d.d. je u 2009. godini poslovao u uvjetima krize, koja je započela već u drugoj polovici 2008. godine. Osim toga, na tržištu se javljaju problemi u financiranju poslovnih subjekata i stanovništva, što je utjecalo na skuplji i manje dostupan kapital, te na rast kamatnih stopa.
U kretanjima tečajeva kune u odnosu na euro, u 2009. su godini zabilježene manje oscilacije nego u 2008. godini, a u drugoj polovici godine kuna je zabilježila rast u odnosu na euro.
Trgovina na malo u 2009. godini zabilježila je realno pad od čak 15,3% u usporedbi s prodajom ostvarenom u 2008. godini. Važno je naglasiti da je pad prodaje odjeće iznosio čak 20,7 % što se primjećuje i u poslovanju Društva. Prema istraživanju Gfk iz rujna 2008. godine više od 50 % kućanstava će štedjeti na odjeći, a istraživanje Gfk iz listopada 2009. pokazuje da 52 % kućanstava ima lošije financijsko stanje nego godinu dana ranije. Vrijeme krize mnoge je natjeralo da promijene svoja ponašanja prilikom kupovanja robe za svakodnevne potrebe. Najčešće je došlo do općeg smanjena kupnje uz prethodnu analizu onoga što stvarno treba, ali i do kompletnog odricanja od kupnje nekih proizvoda (čak 70% ispitanika).
U tako negativnim uvjetima u okruženju, Društvo je ukupno ostvarilo gubitak u iznosu od 98,9 milijuna kuna. Na takav rezultat je u velikoj mjeri utjecalo i umanjenje vrijednosti potraživanja i danih zajmova povezanim društvima, umanjenje vrijednosti potraživanja od kupaca, umanjenje vrijednosti zaliha i rezervacije za buduće troškove u ukupnom iznosu od 47,3 milijuna kuna.
Strah potrošača i pad potrošnje uvelike su djelovali na pad prihoda i na pad ukupne bruto marže u odnosu na 2008. godinu. Društvo je u 2009. godini ostvarilo ukupan prihod u iznosu od 401,2 milijuna kuna, što je 16,7% manje od prihoda ostvarenog 2008. godine. Ukupna bruto marža iznosila je 19,7% što predstavlja 6,6 postotnih poena manje u usporedbi s maržom ostvarenom 2008. godine.
U prvoj polovici 2009. Varteks je ostvario pad prihoda za 10,4% u usporedbi s istim razdobljem 2008., a u drugom dijelu godine zabilježen je pad prihoda od 21,5 %. To je period u kojem su se u punoj mjeri osjećale posljedice uvođenja kriznog poreza, povećanja PDV-a te opreza i straha potrošača prema kupovini što ukazuje da je pad potrošnje bio dijelom vezan uz realan pad prihoda kućanstava, a dodatno rezultat psihološkog stanja na tržištu.
U Maloprodaji je Varteks ostvario ukupno 144,1 milijuna kuna prihoda, što čini 36 % ukupnih prihoda Društva.
Varteks je u sklopu restrukturiranja i prilagodbe maloprodajne mreže tijekom 2009. godine zatvorio ukupno 8 prodajnih mjesta, otvorio je 6 novih, a sadržaj i asortiman su promijenjeni na velikom broju prodajnih mjesta.
U izvozu je ostvareno ukupno 132,3 milijuna kuna, što čini 33 % ukupnih prihoda Društva. Najveći izvoz ostvaren je u zemlje Europske unije u ukupnom iznosu od 108,8 milijuna kuna.
Analizirajući troškove, vidljivo je da je najveći pad zabilježen na troškovima zaposlenih koji su smanjeni za 5,2 % odnosno za 9 milijuna kuna kao utjecaj procesa restrukturiranja (bez utjecaja otpremnina smanjenje iznosi 14 milijuna kuna odnosno 9,1 %), s time da će puni efekti restrukturiranja biti vidljivi tek u 2010. godini.
U 2009. godini otežani uvjeti u poslovanju, kao i pad prihoda s osnova prodaje proizvoda i robe utjecali su na poteškoće u redovnom podmirenju obveza Društva. U cilju poboljšanja likvidnosti, aktivirani su vlastiti resursi kroz prodaju dijela imovine Društva.
Nakon krizne 2009. godine, Varteks očekuje početak oporavka u drugom dijelu godine, a time i pozitivnije uvjete poslovanja na većini izvoznih, a u 2011. godini i na domaćem tržištu. U slučaju poreznog rasterećenja gospodarstva, te u slučaju smanjenja kamatnih stopa na tržištu kapitala za očekivati je da će oporavak biti brži.
Varteks i u 2010. godini nastavlja s restrukturiranjem poslovanja. Nastavljaju se promjene u segmentu maloprodajnog poslovanja kroz planirani porast prometa po m2 i po zaposlenom, te kroz daljnje zatvaranje neprofitabilnih prodajnih jedinica i otvaranje novih prodajnih mjesta sukladno novim potrebama tržišta.
Očekuje se konsolidacija nabave sirovina i repromaterijala, nabave i isporuke proizvoda i trgovačke robe na tržištu, te sukladno tome i stabilizacija u snabdjevenosti i ponudi na tržištu.