Oni koji su bili u kupovini u lipnju gotovo obavezno su kupili nešto od odjeće i obuće (65%). Te su proizvode najviše kupili putnici iz Zagreba (81%) i iz Istre (86%), kažu rezultati najnovijeg istraživanja GfK Croatia.
U razdoblju od veljače to lipnja ove godine svaki je mjesec u kupnju preko granice odlazilo od 14 do 19% kućanstava. Tako je, na primjer, u lipnju ukupno 15% kućanstava kupovalo u susjedstvu. Najviše ih je bilo iz Slavonije (27%), zatim Istre i Primorja (24%), slijedi Zagreb s okolicom te Lika, Kordun, Banovina (po 13%), pa sjeverna Hrvatska (10%) i Dalmacija (7%).
Zanimljivo je istaknuti da su u te kupovine nešto više išli građani visoke stručne spreme (20%) ili srednje spreme(17%), zatim to su osobe u stalnom radnom odnosu (22%), iz kućanstava s 4 i 5 članova (oko20%), srednjih ili viših mjesečnih prihoda kućanstva (18 do 20%).
Vani se kupuje svašta. Oni koji su bili u kupovini u lipnju gotovo obavezno su kupili nešto od odjeće i obuće (65%). Te su proizvode najviše kupili putnici iz Zagreba (81%) i iz Istre (86%). Od proizvoda svakodnevne potrošnje tu ima sredstava za pranje i čišćenje (21%), sredstava za osobnu higijenu (20%), mlijeka i mliječnih prerađevina, kave, bezalkoholna i alkoholna pića (po oko 17 do 22%), mesa i prerađevina (13%), cigareta (oko 40%) pa sve do bijele tehnike (4%).
Koliko se god dio trgovaca i proizvođača u zemlji trudi sniziti cijene u Hrvatskoj, to očito nije dovoljno za kućne budžete kojima raspolažu naši građani pa se tako prihod naših kućanstava prelijeva u susjedstvo.