Zagrepčani i Istrani po modu preko granice

Piše: CroModa.com
Objavljeno 21.09.2009.

0

Purgerice kupuju preko granice (Ilustracija: Javno.com)

Oni koji su bili u kupovini u lipnju gotovo obavezno su kupili nešto od odjeće i obuće (65%). Te su proizvode najviše kupili putnici iz Zagreba (81%) i iz Istre (86%), kažu rezultati najnovijeg istraživanja GfK Croatia

Oni koji su bili u kupovini u lipnju gotovo obavezno su kupili nešto od odjeće i obuće (65%). Te su proizvode najviše kupili putnici iz Zagreba (81%) i iz Istre (86%), kažu rezultati najnovijeg istraživanja GfK Croatia.

Purgerice kupuju preko granice (Ilustracija: Javno.com)

Zadnja godina kada je velik broj naših građana odlazio u kupovinu u susjedne zemlje bila je 2 000. Tada je trećina hrvatskih kućanstava obavljala velike kupovine svakodnevnih potrepština izvan granica Hrvatske. Sadašnja kriza ponovno je aktivirala ovaj oblik snabdijevanja pa ove godine oko petine kućanstava ponovno gotovo redovito odlazi kupovati preko granice.

U razdoblju od veljače to lipnja ove godine svaki je mjesec u kupnju preko granice odlazilo od 14 do 19% kućanstava. Tako je, na primjer, u lipnju ukupno 15% kućanstava kupovalo u susjedstvu. Najviše ih je bilo iz Slavonije (27%), zatim Istre i Primorja (24%), slijedi Zagreb s okolicom te Lika, Kordun, Banovina (po 13%), pa sjeverna Hrvatska (10%) i Dalmacija (7%).

Zanimljivo je istaknuti da su u te kupovine nešto više išli građani visoke stručne spreme (20%) ili srednje spreme(17%), zatim to su osobe u stalnom radnom odnosu (22%), iz kućanstava s 4 i 5 članova (oko20%), srednjih ili viših mjesečnih prihoda kućanstva (18 do 20%).

Vani se kupuje svašta. Oni koji su bili u kupovini u lipnju gotovo obavezno su kupili nešto od odjeće i obuće (65%). Te su proizvode najviše kupili putnici iz Zagreba (81%) i iz Istre (86%). Od proizvoda svakodnevne potrošnje tu ima sredstava za pranje i čišćenje (21%), sredstava za osobnu higijenu (20%), mlijeka i mliječnih prerađevina, kave, bezalkoholna i alkoholna pića (po oko 17 do 22%), mesa i prerađevina (13%), cigareta (oko 40%) pa sve do bijele tehnike (4%).

Koliko se god dio trgovaca i proizvođača u zemlji trudi sniziti cijene u Hrvatskoj, to očito nije dovoljno za kućne budžete kojima raspolažu naši građani pa se tako prihod naših kućanstava prelijeva u susjedstvo.

O istraživanju: Prikazani podaci rezultat su istraživanja na reprezentativnom uzorku građana Hrvatske starijih od 15 godina (n= 1 000); osobna anketa u kućanstvu; veljača do lipanj 2009. godine.





Povezano