Pozdravnim su se riječima nadovezali Nevena Tudor Perković, ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti pri Ministarstvu kulture i medija te Henk Voskamp, veleposlanik Kraljevine Nizozemske, a svoju je izložbu fotografija i kolaža Venera i Merkur, rezultat višemjesečnog istraživanja manje znane povijesti francuskog velebnog dvorca Versaillesa, najavila umjetnica Viviane Sassen kojoj je kustosica Marina Paulenka povodom prve samostalne izložbe u Hrvatskoj uručila cvijeće dobrodošlice. Na otvorenju se održao performans o spoju dvoje ljudi koji se nikada nije dogodio Krevet koji izgleda kao tijelo Filipa Vesta, jednog od finalista glavne izložbe, a zabavu otvorenja uveličao je i koncert norveškog pop dua Smerz. Velika izložba finalista 12. Organa Vida No Tears Left to Cry i izložba Venera i Merkur Viviane Sassen traje do 28. kolovoza ove godine.
Program festivalskog tjedna 12. Organa Vida nastavlja se u četvrtak 30. lipnja u 19 sati u Galeriji Miroslav Kraljević (GMK) otvorenjem samostalne izložbe umjetnika Thomasa Cap De Villea INTERLOPE koja se na intiman, iskren i humorističan način bavi odrastanjem generacije 90-ih i ranih 2000-ih koje se isprepliće se s intimnim autorovim povijestima unutar kojih se pojavljuju priče o prijateljstvu, seksualnosti i porocima. Noćna lutanja i slatkoća otpuštanja kontrole obilježila su umjetnikovu mladost kojoj se vraća kroz ovaj rad i postaje svojevrsni dramaturg, možda i vlastiti terapeut, koji životne epizode reinterpretira u gustim slojevima papira i ljepljivih traka. Njegov rad lišen je srama i patvorenih emocija zadržavajući iskrenost i humor u odnosu prema sebi i svima ostalima koji su bili dio emocionalnog vrtloga odrastanja. U GMK bit će predstavljene četiri knjige uz video rad Nyctalotopes. Izložba traje do 15. srpnja.
Nastavno na temu 12. izdanja festivala Organ Vida grupna izložba Osjetljive točke koja se otvara u petak 1. srpnja u 20 sati u Galeriji Nova istražuje nove afektivne perspektive u suvremenoj vizualnoj umjetnosti. Radovi četiriju zastupljenih umjetnica – Julie Faverau, Katarzyne Perlak, Margaret Haines i Fette Sans – problematiziraju neizvjesnost i nesigurnost, odnosno afektivnu dezorijentiranost kao bitno obilježje suvremenosti te kritički sagledavaju modele emotivnog zajedništva, kao i mogućnosti održavanja i (re)konstruiranja bliskosti.
Festival nastavlja dugogodišnju suradnju s Fotobook festivalom Kassel te u GMK prezentira uži izbor fotoknjiga Nagrade Kassel Dummy. U petak 1. srpnja u vrtu Zbirke Richter na Vrhovcu 38 od 17-19 sati bit će predstavljena interaktivna instalacija Prosperitet, sreća i obilje – Da, prihvati ih autorice Cleo Kempe Towers poznati⁞e pod imenom Emotional Labor Queen putem koje pratimo zvuk pozitivnih afirmacija.