Film također zadire u Atwoodinu prošlost, odrastanje, školovanje u kući bez televizije, u kanadskoj divljini, njenim ranim danima pjesništva na Harvardu, susretu s partnerom Graemeom Gibsonom i njihovom političkom aktivizmu. Kroz film se provlače i istražuju Atwoodina glavna književna djela, pojašnjavajući osobne i društvene čimbenike u njezinim pričama. Osobne priče dijele najbliži prijatelji i obitelj, i naravno sama Atwood.
"Margaret Atwood: U riječima je moć" režirali su i producirali Nancy Lang i Peter Raymont. Izvršni producenti su Peter Pearson i Steve Ord, dok je nadgledajući producent Stephen Paniccia. Montažu potpisuju Cathy Gulkin i Kathryn Lyons. Direktor fotografije je John Westheuser. U filmu se pojavljuju Margaret Atwood, Graeme Gibson, Ane Crabtree, Elisabeth Moss, Sarah Polley i drugi. Atwoodinu poeziju i prozu čitala je Tatiana Maslany.
“Bile su to uzbudljive, pomalo zastrašujuće dvije godine - praćenje Margaret i Graemea diljem svijeta, ukorak s nevjerojatno energičnim, uvijek znatiželjnim parom, pokušavajući shvatiti tajne njihovog uspjeha kao pisaca i magnetski privlačnih javnih osoba. Pružili su nam izuzetnu dobrodošlicu, pozvali nas na obiteljski odmor (krstarenje Islandom), u njihovo skrovište na otoku Pelee i u njihovu kuhinju u Torontu, gdje se zadirkuju poput mladih ljubavnika. Bila je privilegija biti pozvan u njihov svijet. Upoznali smo njihovu obitelj, najbliže prijatelje i profesionalne kolege - neki su sve troje. Pročitali smo i ponovno pročitali mnoge njihove knjige. Uspjeli smo prevladati svoj strah i zastrašenost i upoznati ih. Naš je film tkanje dvaju dijelova: njihova putovanja po svijetu dok je Margaret držala govore i potpisivala knjige po Sjevernoj Americi i Europi, te otkrivanje priče o njihovom zajedničkom životu." - Nancy Lang & Peter Raymont
Margaret Atwood autorica je 16 romana, 17 knjiga poezije, 10 nefiktivnih djela, 8 knjiga za djecu i grafičkih serija romana. Adaptacija njezinog distopijskog romana "Sluškinjina priča" nagrađena je s 8 Emmyja, uključujući za najbolju dramsku seriju. Iako piše više od 60 godina, u dobi od 78 godina, Atwood je odjednom postala kultna spisateljica našeg doba. Čitatelji se okreću njezinom radu suočeni s usponom autoritarne politike, tehnologije koja se brzo razvija i usporenom katastrofom zbog klimatskih promjena. Njena poezija i knjige govore o preživljavanju, ali također su i alati za preživljavanje sami po sebi. „Testamenti“, njezin dugo očekivani nastavak „Sluškinjine priče“, bio je sudobitnik Bookerove nagrade za književnost 2019., nadahnut ‘svijetom u kojem živimo’.