Zeleni glamur: Moda i ekologija ipak mogu zajedno

Piše: Samira Omeragić
Objavljeno 27.12.2007.

0

Moda i ekologija: Zeleni glamur

Zeleni glamur: Moda i ekologija ipak mogu zajedno. Ethnical Fashion Show je osnovan 2004. godine s ciljem da unaprijedi već postojani razvitak i socijalnu pravdu.

Moda i ekologija: Zeleni glamur

Tko kaže da ekološka moda ne može biti dovoljno glamoruzna?! Ethical Fashion Show u Parizu dokazuje upravo suprotnost. Modni brendovi koji se prezentiraju na ovoj manifestaciji zalažu se za postojanost, pravdu, ljude i okoliš, a pri tome stvaraju prave trendove.

Ethnical Fashion Show je osnovan 2004. godine s ciljem da unaprijedi već postojani razvitak i socijalnu pravdu. Međutim, malo je dizajnera koji se interesuju za ekološku modu. Tek je 2006. godine naletio zeleni talas; momenat kada je ekologija postala trend. Od tada sve više ljudi kupuje u ekološkim supermarketima, interesuje se za prirodnu kozmetiku i garderobu od ekološki prihvatljivih materijala.

Oduševljene zelenim životnim stilom raste sve više i više. To potvrđuje činjenica da je iste godine 4000 posjetilaca prisustvovalo manifestaciji Ethnical Fashion Show. Tamo su mogli vidjeti 75 svjetskih dizajnera, sudjelovati u diskusijama ili pogledati modne revije.

Kada se spoje stilovi iz raznih zemalja onda nastaje nevjerovatna raznolikost koju prate modeli sa purističkom notom ili folklorističnim detaljima. Dizajnerima jeste važno da predstave spoj ekološke mode i moralne odgovornosti, no ta moda ne smije ni pod koju cijenu ispunjavati kriterije klišea ekologije: monotoniju i bezbojnost. Nasuprot tome, ovi novi modeli su u skladu s aktualnim trendovima i prezentiraju se u jednom sasvim novom dizajnu.

Da bi se moglo garantirati za ekološku modu koja će ispunjavati sve etičke principe, mora se uzeti u obzir da su kriteriji za izbor ove firmirane mode strogo postavljeni. Ako neki dizajner želi učestvovati na ovakoj manifestaciji, mora ispunjavati sljedeće kriterije:

 

  • Mora se pridržavati pravila internacionalnih radnih organizacija po pitanju plaćanja, zdravlja i radničkih udruživanja
  • Koristiti reciklirane materijale i raditi u uskoj suradnji sa umjetnicima i drugim dizajnerima
  • Investirati dio zarade u zajedničke projekte
  • Raditi sa sirovim materijalima koji su obrađeni sredstvima koja ne štete okolišu
  • Paziti na umjerenost u kreativnosti, cijenama i kvalitetu
  • Poštivati ljude i okoliš
  • Ispuniti potrebe i želje sadašnjeg društva, a da pri tome ne oštećuje put budućim generacijama


{mosgoogle center}

{mosbanner} 






Povezano