Opća je konstatacija i činjenica da su žene na svim poljima zakinute unatoč činjenici da ih je u ukupnoj populaciji brojčano više od muškaraca. Govoreći o ulozi Zakona o zdravstvenoj zašiti u ostvarivanju rodne jednakosti, Tatjana Drakulić iz Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara, istaknula je da su žene zakinute od onog prvog razgovora za posao kroz pitanja tipa imaju li djecu, tko će se brinuti o djeci dok je na poslu,ako nisu udane, kad se planiraju udavati pa do zakidanja u napredovanju u struci i na radnom mjestu i napokon zakidanju u plaći koja je znatno niža od one koju postižu pripadnici muškog spola. Želja je da se kroz zakonske akte i kampanje koje se vode postigne jednakost žena i muškaraca u svim područjima ljudskoga djelovanja.
O odrednicama kvalitete života bolničkih medicinskih sestara u Hrvatskoj, o čemu je napravljeno detaljno istraživanje, a radili su ga Rajna Golubić, Milan Milošević, Bojana Knežević i Jadranka Mustajbegović govorila je potonja liječnica i ocijenila da je sadašnje stanje nezadovoljavajuće.
Jasna Burić osvrnula se na etička pitanja i medicinske sestre. Po njenu mišljenju zbog etičnosti medicinske sestre još uvijek nemaju valoriziranu ulogu u društvu na zadovoljavajući način, unatoč činjenici da nema osobe koja je trebala njihovu pomoć, a da njihovo značenje ne bi dizala do neba.
Za internacionalizaciju standarda učenja medicinskih sestara založila se Gordana Cerjan Letica, koja je govorila o korporativnoj društvenoj odgovornosti i zadaćama globalnog sestrinstva. Kako muškarci gledaju i percipiraju ženske profesije, pojasnio je Zoran Bradoš, a o perspektivama, znanju, vještinama i iskustvu medicinskih sestara menagera referirala je Rosana Svetić Čišić.