Kako hrvatski namještaj prodati domaćem kupcu

Piše: CroModa.com
Objavljeno 18.10.2009.

0

Ilustracija (Foto: Webgradnja.hr)

Hrvatski se proizvođači zbog malog tržišta neminovno moraju okrenuti izvozu, prvenstveno zbog malog tržišta u kojem je vrlo teško stvarati brend i proizvodnju.

Hrvatski se proizvođači zbog malog tržišta neminovno moraju okrenuti izvozu, prvenstveno zbog malog tržišta u kojem je vrlo teško stvarati brand i proizvodnju.

Ilustracija (Foto: Webgradnja.hr)

Segmenti koji najviše muče hrvatske proizvođače i trgovce namještaja su slaba, gotovo pa nikakva brendiranost hrvatskog namještaja, loš marketing, nedovoljna prisutnost u medijima, a nedostatak financijskih sredstava i institucionalne podrške i trgovce i proizvođače onemogućava u njihovom rješavanju - najčešće se isticalo na Okruglom stolu: Trgovci i proizvođači namještaja – kako surađivati?, održanom u organizaciji Hrvatske gospodarske komore – Projektnog tima Drvo je prvo.

Čest je slučaj da hrvatski proizvođači izvoze namještaj koji spada u višu cjenovnu kategoriju i vani je prihvaćen kao iznimno kvalitetan proizvod, dok s druge strane, hrvatski kupci daju prednost uvezenom namještaju. Još uvijek je u Hrvatskoj sinonim za kvalitetan i vrhunski dizajniran namještaj talijanski proizvod, iako mu naši proizvođači i po dizajnu i po kvaliteti uspješno konkuriraju. Nažalost, hrvatski namještaj nedovoljno je prepoznat na domaćem tržištu. S tim se problemom uz proizvođače susreću i trgovci.

Tvrtka Dalmadom nastoji razviti brend kao lanac salona namještaja hrvatskog porijekla, ali po riječima direktorice Marije Nizić, hrvatski proizvođači ne mogu uvijek odgovoriti suvremenim potrebama tržišta prvenstveno kad je riječ o marketingu, brendiranju i ulaganju u nove proizvode, iako imamo ogroman sirovinski potencijal za razvoj kojeg bi trebali iskoristiti. Dalmadom u svojim salonima nastoji kvalitetno prezentirati hrvatski proizvod, ali još uvijek postoji veliki broj nestandardiziranih i neuređenih salona, koji su izgledom više skladišta, a ne saloni namještaja, što dodatno opterećuje i trgovce i proizvođače.

Marijan Kavran iz Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo pri Hrvatskoj gospodarskoj komori je također naglasio slab marketing i problem motiviranja kupaca da kupuju domaće proizvode, ali i činjenicu da je suradnja između trgovaca i proizvođača nedovoljno kvalitetna.

Damir Perić iz tvrtke Trokut – drvna industrija Novska kazao je kako su naši trgovci drugačiji od zapadnih. Nažalost, trgovci u Hrvatskoj, a samim time ni proizvođači nemaju dovoljno kapitala da bi stvarali zalihe proizvoda, već trgovac prvo proda namještaj pa ga onda naruči kod proizvođača. Isto tako nitko nema dovoljno financijskih sredstava za reklamu, a Hrvatska je i vrlo malo tržište te je u takvim uvjetima vrlo teško razvijati uspješni brend. Stoga tvrtka Trokut 95 posto proizvoda izvozi i plasira ih pod stranim brendom. Tako primjerice u Francuskoj nnjihov namještaj od slavonskog hrasta uživa veliki ugleda, ali je zato vrlo teško taj isti proizvod plasirati na domaće tržište. Nažalost, taj problem ne mogu riješiti trgovci i proizvođači sami, bez podrške adekvatnih institucija.

Hrvatski se proizvođači zbog malog tržišta neminovno moraju okrenuti izvozu, prvenstveno zbog malog tržišta u kojem je vrlo teško stvarati brend i proizvodnju. Stoga je tvrtka Fininvest po riječima predsjednika uprave Marina Filipovića dosta orijentirana na izvoz, pa je i dizajn prilagođen vanjskim kupcima.




Povezano