Zaštitni faktor (SPF – Sun protection factor) štiti od UVB zraka, a od UVA zraka štite kreme s oznakom filtera PPD ili IPD.
1. Nudi li vaša krema za sunčanje široki spektar zaštite?
Kako odrediti štiti li vas vaša krema od dvije vrste zračenja: UVA i UVB? Fraza "krema sa zaštitnim faktorom (SPF-om)" nije dovoljna. Treba utvrditi nalaze li se u kremi sljedeći sastojci: cinkov oksid (Zinc Oxide), Tinosorb S + Tinosorb M, XL + Mexoryl Mexoryl SX. Sredstva nove generacije imaju i sastojak kao što je Mexoplex Helioplex – ako on postoji, tada je zaštita potpuna.2. Hoće li vas krema za sunčanje zaštiti od opeklina?
Ako volite provoditi vrijeme na direktnom suncu, važno je odgovoriti na ovo pitanje. Za takve situacije kupite kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom ne manjim od 50, a provjerite i sadrži li krema jedan od aktivnih sastojaka nabrojenih gore. Također možete koristiti kreme za sunčanje naznačene za bavljenje sportom na otvorenom ili vodonepropusne kreme (koje su, po pravilu, otpornije).3. Štiti li vas vaša krema za sunčanje od UVA-zraka?
Čak ako i provedete cijeli dan izbjegavajući direktne sunčane zrake, vaša će koža svejedno biti podvrgnuta djelovanju štetnih UVA zraka. Oštećenja uzrokovana tim zrakama ne javljaju se brzo. Zato redovito provjeravajte svoju kožu – obratite pozornost na pojavu novih madeža i mini opeklina. Kao pravilo, štetno djelovanje UVA zraka manifestira se nakon jednog dana. Ako vidite da se, bez obzira na korištenje kreme, na koži pojavilo novo crvenilo (i to se dogodilo dan nakon bivanja na otvorenom), izgleda da se vaša krema ne uspijeva nositi sa štetnim UVA zrakama.4. Je li rok trajanja kreme za sunčanje istekao?
Većina krema za sunčanje ima rok trajanja do 3 godine. No, to vrijedi u slučajevima kada kremu još uvijek niste otvorili. Ako ste je već počeli koristiti, upamtite da će krema biti učinkovita samo jednu godinu nakon otvaranja.5. Čuvate li dobro svoju kremu za sunčanje?
Krema za sunčanje ne bi trebala dugo vremena biti izložena izravnim sunčanim zrakama. Moguće je da zbog utjecaja topline dođe do promjene u djelovanju aktivnih sastojaka kreme. Zato pripazite da se vaša krema za sunčanje uvijek nalazi u hladu.6. Koji zaštitni faktor (SPF) izabrati?
Postoje 4 stupnja zaštite od sunca:- jako visoki stupanj zaštite – zaštitni faktor 50+. Takva su sredstva nužna u tropskim i ekvatorijalnim krajevima.
- visoki stupanj – SPF 50, 30. Proizvodi s tim faktorom zatrebat će vam na odmoru blizu vode, na planinama, na moru.
- srednji stupanj – zaštitni faktori 25, 20, 15. Ako ljeto provodite u gradu, dovoljna će vam biti krema ovog stupnja.
- nizak stupanj zaštite od sunca – SPF 10, 8, 6. Kreme za sunčanje s takvim zaštitnim faktorima trebali biste koristiti ako većinu vremena provodite u zatvorenom i rjeđe izlazite na direktno sunce.
Korisno je reći i da kreme s nižim i srednjim stupnjem zaštite možete početi upotrebljavati 5 dana nakon stalnog korištenja proizvoda s visokim stupnjem zaštite.
Upamtite i da se poslije 35. godine života koža slabije štiti od sunčevih zraka. Zato je zaštite preparatima s visokim ili jako visokim zaštitnim faktorom. Također, korisno je znati da se poslije kupanja stupanj zaštite u vodootpornim preparatima smanjuje se na 50 %. Tako se SPF 50+ pretvara se u SPF 25, a 30 – u 15.