Ljepota i prehrana: Koliko šećera zapravo unosimo u sebe

Piše: Marina Jakšić
Objavljeno 25.10.2009.

0

Ilustracija (Foto: Thefitnessadviser.com)

Vrlo zanimljiva studija dolazi nam iz Amerike. Već odavno je poznata činjenica da veliki unos šećera u tijelo nije dobar za vaš organizam. Svi ćemo se složiti da zapravo najviše i volimo hranu koja je u znanstvenom smislu deklarirana kao ‘nezdrava’.

Vrlo zanimljiva studija dolazi nam iz Amerike. Već odavno je poznata činjenica da veliki unos šećera u tijelo nije dobar za vaš organizam. Svi ćemo se složiti da zapravo najviše i volimo hranu koja je u znanstvenom smislu deklarirana kao ‘nezdrava’. 

Ilustracija (Foto: Thefitnessadviser.com)

Šećer se radi od šećerne repe, vrlo složenim procesom. Danas je prisutan u većini hrane, u većim ili manjim količinama. Vrlo bitno je napomenuti da su ugljikohidrati prehrambene tvari koje vašem organizmu služe kako bi on dobio energiju i nikako ih  se ne bi smjelo izostaviti s popisa prehrane. 

Ugljikohidrati bi trebali  činiti do 65% ukupnog, dnevnog energetskog unosa, a dnevna potreba osobe iznosi 4g ugljikohidrata po kilogramu tjelesne mase. 

Ono što većinu čitateljica zanima je negativan utjecaj unošenja prekomjerne količine ugljikohidrata. Sve pripadnice ženskog spola našle su se na dijetama barem jednom u životu. Nepravilan i nekontroliran unos odmah pokazuje negative osobine na našem tijelu.  

Šećer koji se ne iskoristi (ne potroši vježbanjem, naprimjer) počinje se skladištiti  u  tijelu, točnije u stanicama koje se zovu adipociti. Na kraju kao rezultat svega toga dobivamo narančinu koru (celulit) i volumen tijela počinje se povećavati .  

U sljedećim prilozima pogledajte takozvani skriveni šećer i usporedbu s malenim kockicama šećera kako biste se uvjerili koliko su neke stvari zapravo nezdrave. 

{gallery}zp11/secer1{/gallery}






Povezano