Tijekom protekla tri desetljeća u cijelom se svijetu, pa tako i Nizozemskoj, društveni se fokus okrenuo novim pitanjima, što je značajno utjecalo i na dizajn. Danas je svijet suočen s kompleksnim izazovima klimatskih promjena, održivosti, nejednakosti i društvenih tenzija. Dosegnuta je granica rasta, što osjećamo i u svakodnevnom životu. Kao rezultat tih promjena, odgovornost, aktivizam i svijest o kompleksnim promjenama postaju neizostavan dio dizajna.
Danas "Nizozemski dizajn" odražava ideje društvene i ekološke odgovornosti, a dizajneri se bave širim problemima te svojom kreativnom snagom nude moguća rješenja. Zahvaljujući međunarodnoj suradnji i razmjeni iskustava, ovakav pristup dizajnu proširio se daleko izvan granica same Nizozemske. U 21. stoljeću, novi "Nizozemski dizajn" postao je društveno osviješten. Mooi! (niz. Prekrasno!)
Nizozemska riječ za otpornost je "veerkracht", što doslovno znači "sila opruge"” koja se odnosi na spiralnu formu. Kada se opruga pritisne, ona stvara napetost i otpor. Kada pritisak popusti, ona se s lakoćom vraća u početni položaj. To je ujedno i prekrasna metafora za naše doba puno izazova: sila pritiska stvara poriv i budi kreativnost kojom se odupiremo i vraćamo natrag.
O svjetskom uspjehu nizozemskog dizajna govori i dokumentarni film "To je nizozemski dizajn" redatelja Elbea Stevensa koji će biti prikazan 23. rujna u sklopu VIII. Zagreb Design Weeka. Vrhunski dizajneri otkrivaju kako je mala zemlja postala tako velika na području dizajna, objašnjavajući takav uspjeh kultnim primjerima nizozemskog dizajna kroz više od 100 godina.
Isti dan predavanjem će se predstaviti "Dutch Design Week", najveći festival dizajna u sjevernoj Europi koji i ove godine u hibridnom izdanju, fizičkom i digitalnom obliku, dolazi u listopadu.
Osmi Zagreb Design Week održat će se od 21. do 26. rujna 2021. u Hali V, Tehničkog muzeja Nikola Tesla i na "ZGDW partner lokacijama".