Festival je, po riječima njegove direktorice i organizatorice Sanje Bavčević Medenica, objedinio dosadašnja dva festivala, kave i čokolade, koji su se prethodne dvije godine održavali u šatoru na zagrebačkom Trgu bana Jelačića, a novi prostor u zgradi HDLU-a, poznatoj kao 'džamija', pruža više mogućnosti i bolje uvjete za radionice, kušaonice i same izlagače. Iako joj je teško procijeniti koliko će točno biti posjetitelja, napominje kako iskustva prijašnjih festivala govore da bi ih moglo biti na desetke tisuća, a najavljeni su dolasci i desetak autobusa turističkih agencija iz susjednih zemalja iz kojih su organizirani jednodnevni izleti na taj festival.
Sve to govori o atraktivnosti programa i ponude festivala na kojem se predstavljaju i velike tvrtke, poput Francka, Dukata, Mlinara i drugih, ali u većini su to ipak i dalje obrtnici te mali proizvođači-čokolateri i distributeri kava i čokolada. Jedan od njih je i obrt Slatki Samobor čije su praline i čokolade s čvarcima već prvog dana privukle najviše pažnje posjetitelja, kao i splitska Nadalina s čokoladama od drniškog pršuta, maslina te čokoladnim gramofonskim pločama. Vlasnik Nadaline, koji za sebe kaže da je čokolader, čoko-manijak i panker Marinko Fon Biškić, istaknuo je da za taj posao prije svega treba ljubavi i strasti, da nije ni išao za profitabilnošću, iako, kako kaže, ne zarađuje loše ni on niti njegovih 20 zaposlenih.
Na festivalu, kojemu je ove godine glavna tema umjetnost, predstavljaju se i Karin Eland iz SAD-a koja slika isključivo kavom i čokoladom, te albanski umjetnik Salmir Strati poznat u svijetu po mozaicima od zrna kave.
Za posjetitelje je u sva četiri dana priređen bogat edukativni i zabavni program, zadnji dan u nedjelju, 9. veljače, je tzv. dječji dan, a festival ima i humanitarni karakter.