Paška čipka fascinirala japanskog arhitekta Isoa Hayatoa

Piše: CroModa, Pag, Zagreb
Objavljeno 28.09.2015.

0

Izložba Isoa Hayatoa na Pagu

Izložba Isoa Hayatoa na Pagu

Otvorenje izložbe 'Susret' održat će 01. listopada 2015. s početkom u 13 sati u prostoru Kneževog dvora u gradu Pagu

Japanski arhitekt Iso Hayato koji je vidjevši pašku čipku ostao fasciniran njome i  koristio je u gradnji japanskog vrta, po prvi puta dolazi na Pag sa svojom izložbom "Susret".

Iso Hayato japanski arhitekt specijaliziran za projektiranje japanskih vrtova u Japanu i svijetu, za japanski vrt u Rijeci 2013. godine po prvi puta koristio je domaće materijale. Kamen iz Gorskog kotara, hrast iz Slavonije, ambijentalne biljke i raslinje, ali i tradicionalnu pašku čipku. Njegova najveća i trajna inspiracija upravo je paška čipka i autor, koji nikada ranije nije bio na Pagu, organizirao je svoj dolazak i ujedno dovodi izložbu pod imenom "Susret" , kojom predstavlja svoj rad i implementaciju  paške čipke u strukturu japanskog vrta.

Grad Pag odazvao se želji arhitekta Isa Hayata za zajedničkim susretom te vas kao domaćini pozivamo na izložbu "Susret". Bogatstvo naše hrvatske kulturne baštine tako je još jednom dobilo priliku da bude prepoznato i predstavi svoje vrijednosti van naših granica, ovaj puta kroz rad japanskog autora, čime se izuzetno ponosimo. Grad Pag kao kolijevka paške čipke posjet arhitekte Hayata, njegov rad i izložbu smatra značajnim priznanjem i poticajem za daljnje očuvanje tradicije i razvoja čipkarstva.

Hayato Iso odrastao je u Utsunomiyi, oko 100 kilometara sjeverno od Tokija. Uz oca arhitekta i majku dizajnericu cvjetnih aranžmana, njegova budućnost u branši bila je neminovna. Oba roditelja čvrsto su vjerovala u inkorporiranje prirode u svoj dizajn što je uvelike utjecalo na Hayatov budući rad.

Studirao je krajobraznu arhitekturu na Umjetničkoj akademiji u Osaki gdje se zainteresirao za ravnotežu prirodnog okoliša u procesu izgradnje. Nakon diplome studirao je na prestižnom „Royal botanic Gardens Kew School of horticulture“ u Londonu. Uz proučavanje hortikulture počeo je cijeniti i asimetriju u krajobraznoj arhitekturi. Nakon Londona školovanje je nastavio u području ornamentalnog dizajna vrtova u „Vrtovima Longwood “ u Pensilvaniji (SAD), nekadašnjem dijelu imanja poznatog industrijalista Pierrea S. du Ponta.

Nakon rada u nekoliko različitih institucija osnovao je ISODECO na principu ekološke suvremene umjetnosti kao osnove krajobrazne arhitekture. Bitan dio njegovih projekata je pristup da oni uvijek uključuju elemente lokalne kulture i povijesti kao poveznice s lokalnom zajednicom. Uz naglasak na interakciji ljudi s prostorom Hayato pokušava prenijeti i priču uz svoj dizajn. U 2013. godini, uspješno je dizajnirao i nadgledao izgradnju japanskog parka u Rijeci. Od tada, radio je na ispreplitanju japanskog krajobraza s različitim kulturnim i lokalnim značajkama zbog projektnih zadataka koji su ga odveli van Japana. Upravo zbog toga, uz onaj u Yokohami, ISODECO ima ured i u Rijeci.


VIŠE O TEMAMApaška čipkaIso Hayatočipka




Povezano