U nadolazećem razdoblju planiramo nastaviti s proširivanjem svoje mreže
Nakon laganog pada potražnje u 2010. godini i dolaska na stopu neiznajmljenog prostora u ukupnoj ponudi od oko sedam posto, u Hrvatskoj je zanimanje za uredske prostore i usluge iznova u porastu. Nove poslovne prilike u sektoru malog i srednjeg poduzetništva, uz povoljnije mogućnosti najma, pozitivno su utjecale na potražnju u prvoj polovici godine. Tako su se samo u Zagrebu raspoloživi kapaciteti proširili za 16 tisuća kvadratnih metara uredskih prostora visoke kategorije, dok se u narednoj godini planira izgradnja dodatnih 125 tisuća.1Alisa Kapić, Regusova menadžerica za Hrvatsku, istaknula je kako su napreci u ostvarivanju članstva u EU i naznake buđenja hrvatskog gospodarstva dale neophodan gospodarski poticaj. „Ovdašnje su tvrtke proživjele nekoliko teških godina i odlučne su u svojim nastojanjima da troškove vlasništva zadrže na najnižoj mogućoj razini, čak i kada kreću u širenje. Naši proizvodi i usluge omogućuju im upravo ono što im treba - rast bez početnih kapitalnih ulaganja i rizika visokih fiksnih operativnih troškova“, tvrdi Kapić.
Proširenje Regusove mreže na Hrvatsku međunarodnim tvrtkama otvara nove prilike za proširenje na europska tržišta u razvoju, a i šire. Uz otvaranje centra u Hrvatskoj, Regus je u veljači ove godine otvorio središte u Srbiji, a do kraja godine se očekuje i pokretanje centra u Ljubljani. Ove su godine ujedno otvorena središta i u nešto udaljenijim zemljama Obale Bjelokosti, Kuvajtu, Urugvaju i Latviji.
Podaci istraživanja koje je proveo Regus ukazuju na sve jači globalni trend fleksibilnog poslovanja. Na svijetu danas postoji više od milijun mobilnih djelatnika, a očekuje se da će njihov broj do 2013. porasti za dodatnih 200 tisuća. Približno 60 posto tvrtki koje sudjeluju u Regusovoj polugodišnjoj globalnoj anketi navelo je da vjeruje da su troškovi fleksibilnog rada manji od troškova fiksnog uredskog rada, dok je njih više od 80 posto potvrdilo da je barem dijelu svojih zaposlenika ponudilo takvu mogućnost s obzirom na njenu privlačnost i pozitivan učinak na stopu djelatnika koji ostaju vjerni tvrtki.
Osvrćući se na ograničenost rasta u Zapadnoj Europi i SAD-u tijekom posljednjih mjeseci i godina, Kapić je naglasila da su tvrtke resurse za daljnji rast morale generirati iz novih izvora: „Ove smo godine kontinuirano proširivali svoju mrežu sukladno povećanju potražnje. Otvarali smo nove centre u zemljama jugoistočne Europe, u Baltičkim zemljama, u Africi, na Bliskom istoku te u Aziji i Latinskoj Americi.“
Nepovoljni učinci globalne ekonomske krize utjecali su i na Hrvatsku. Europska banka za obnovu i razvoj je tako prognoze rasta hrvatskog bruto nacionalnog proizvoda u 2011. tijekom četvrtog tromjesečja smanjila na 0,5 posto, a predviđanja za narednu godinu također su sukladno konzervativnija. No ipak, povoljni ishodi u pristupnim pregovorima s EU i realna mogućnost ulaska u zajednicu sredinom 2013. stvaraju vrlo optimističnu kratkoročnu i srednjoročnu perspektivu.
"Kako sve više tvrtki u novim zemljama članicama EU uviđa prilike za povećanje prihoda, od nas očekuju ponudu usluga poslovnih centara na sve više lokacija. U nadolazećem razdoblju planiramo nastaviti s proširivanjem svoje mreže sukladno porastu potražnje", zaključuje Kapić.